• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Rozbor Euroligy: Zajistí si CSKA finále?

9. květen 2016  Autor: TIPER 

V pátek 13. května od 18 hodin začnou v Berlíně úvodním semifinálovým duelem mezi CSKA a Krasnodarem boje o euroligový triumf. Před startem Final Four vám přináším stručnou charakteristiku jednotlivých aktérů finálového euroligového turnaje.


Euroliga

CSKA Moskva – celkový vítěz v kurzu 2,2

V úvodním semifinále nastoupí největší favorit na vítězství CSKA Moskva proti Lokomotivu Kubáň Krasnodar. Aktuální kurz na postup CSKA do finále je pro mě „hraničních“ 1,3, protože Krasnodar, ačkoliv není v utkání favoritem, tak rozhodně není žádným týmem „nazdárků“.

V jednom utkání se může stát cokoliv, především v basketbalu. O peněžním toku peněz do basketbalu v zemi „neomezených možností“ svědčí právě toto semifinále. CSKA patří delší dobu mezi absolutní evropskou špičku v zázemí a aktuálně (pravděpodobně) disponuje největším rozpočtem v Evropě. Pro představu – rozehrávač Miloš Teodosič má třikrát vyšší plat než celý Nymburk dohromady. A to musel hvězdný Teodosič přepustit pozici prvního rozehrávače jiné hvězdě světového formátu, kterým je Francouz Nando de Colo.

Spolu vytvořili absolutně nejlepší rozehrávačskou dvojici v Evropě, oba měří 195 cm, mají vynikající střelu, jsou skvělými atlety a při jejich výšce jsou těžko bránitelní jak v nájezdu, tak při rychlé střele.

Pikantní na této dvojici je skutečnost, že oba opanovali žebříček nejlepších střelců Euroligy! De Colo vyhrál s průměrem 18,9 a Teodosič skončil druhý s průměrem 16,3 bodů na zápas. Finanční situaci na ruských palubovkách dokládá příběh třetího nejlepšího střelce Euroligy, kterým je Alexej Šved z Chimki Moskva (15,9 bodů na zápas).

S ním se nedohodli na odpovídajících podmínkách New York Knicks a tak se Šved raději vrátil do Ruska, kde mu Chimki dalo podle neoficiálních zdrojů 10,2 milionů dolarů za tři sezony.

O tom, jak je kádr CSKA nabitý, svědčí i cena pro nejlepšího obránce Euroligy. Tu před českým super atletem Janem Veselým získal Kyle Hines. Jeho hra je v současném basketbalu naprosto mimořádným úkazem. Ačkoliv je jeho skutečná výška mezi 195 a 198 cm, hraje na pozici 5! A to je něco naprosto neuvěřitelného! Co mu však chybí v centimetrech, tak to mu přebývá ve svalovině. Vypadá totiž ne jako basketbalista, ale spíš jako kulturista. Ocenění pro nejlepšího obránce dokládá, jak skvěle se dokáže se svojí atletičností a silou vyrovnat v podkošových soubojích s mnohdy o 20 cm vyššímu protihráči.

CSKA je velkým favoritem. Mají široký kádr a díky tomu se dokáže kouč Dimitris Itoudis vyrovnat se zraněními nebo dočasným výpadkem formy. CSKA ustálo i zranění podkošových hráčů Joela Freelanda, Victora Khryapy a Pavla Korobkova, aniž by to na hře bylo nějak výrazně znát.

Jenže Final Four je nevyzpytatelný turnaj. Mnohokrát se stalo, že největšího favorita postihl výpadek formy a nakonec třeba po zklamání v semifinále skončil bez medailového umístění. CSKA je však hodně vyzrálý tým. Zajímavým kurzovým „vztahem“ je kurz na celkové vítězství 2,2 s kurzem na postup ze semifinále 1,3. Pokud by CSKA postoupilo ze semifinále, tak by kurz na vítězství ve finále do rozhodnutí musel být alespoň 1,7, aby bylo výhodnější hrát výhru v obou zápasech, než teď hned vsadit zisk trofeje pro CSKA. Tak vysoký kurz bych ve finále proti Fenerbahce nebo dokonce Laboralu nečekal. Pokud tedy věříte CSKA, tak je asi lepší jít do kurzu na vítězství v Eurolize.

Fenerbahce – 2,8

Fenerbahce je kurzově druhým největším favoritem Euroligy. Musím přiznat, že v průběhu sezony jsem Fenerbahce považoval i za favorita největšího, ale postupně mě přece jen CSKA stabilitou svých výkonů a širokou rotací hráčů té nejvyšší úrovně přesvědčilo. Basket Fenerbahce mám nicméně nejraději. Tým skvěle brání, hraje týmově a výborně využívá neuvěřitelných atletických schopností dvou pivotů Jana Veselého a Ekpe Udoha. Oba navíc patří mezi elitní blokaře! Jan Veselý si bohužel v závěru sezony poranil achilovku a nebyl kouči Obradovičovi k dispozici na sérii s Realem Madrid. Dokonce to vypadalo, že Jan Veselý si na Final Four v Berlíně nezahraje… jenže práce s kondičním trenérem Predragem Zimonjičem přinesla své ovoce a Veselý se překvapivě ve středu 4. května objevil na palubovce proti Yesilgiresun Belediyespor. O jeho aktuálním zdravotním stavu asi nejlépe hovoří 22 bodů! Po zápase zmínil, že uplynulých šest týdnů pro něj bylo velmi složitým obdobím. Nyní se nicméně cítí velmi dobře.

Veselého návrat je dobře načasován. Se zraněním se potýkal Pero Antič a i přes stále platnou smlouvu zmizel do USA Omer Yurtseven (208 cm). Je ovšem pravdou, že od tohoto hráče (ročník 1998) by se na Final Four nedala čekat výraznější role.

Proslýchá se, že po sezoně odejde do NBA Bogdan Bogdanovič (ročník 1992) a nahradí ho evropský supertalent ročníku 1999 Džanan Musa (205 cm), který loni dovedl k evropskému titulu Bosnu a Hercegovinu v kategorii U16. Jenom připomenu, že mladé bosenské šampiony po návratu vítalo 50 000 lidí.

Semifinálový souboj s Laboralem Kutxa Vitoria Gasteiz bude zajímavý i v tom, že dojde na měření sil druhého (Jan Veselý), čtvrtého (Ekpe Udoh) a třetího nejlepšího obránce Euroligy, kterým je maďarské křídlo Adam Hanga (199 cm) v barvách Laboralu!

Fenerbahce se s Laboralem v této sezoně nepotkalo. Laboral v play off jasně vyřadil Panathinaikos (3:0 na zápasy) a jeho výkony v Eurolize patří bezesporu k největším překvapením. Nejpravděpodobnější finále, a to nejenom vzhledem k vypsaným kurzům, je CSKA – Fenerbahce. Laboral však letos dokázal zaskočit nejednoho favorita. Fenerbahce je výborné v obraně pod košem i díky zmíněným Veselému s Udohem, jenže hráči Laboralu se s tím moc nemažou a pálí ostošest zvenku! Tohle může působit Fenerbahce problémy! Obradovič je však zkušený kouč a Fenerbahce určitě bude výborně připravené na hru Laboralu. Ale popravdě – kurz 1,35 na postup Fenerbahce proti dobře střílejícímu Laboralu se mi vůbec nelíbí. Při současných kurzech by případný kurz na výhru ve finálovém utkání po postupu ze semifinále odpovídal kurzu zhruba 2,08. Pokud by bylo očekávané finále CSKA – Fenerbahce, tak se mi jako výhodnější jeví sázka na jednotlivé zápasy než na celkové vítězství Fenerbahce před startem Final Four.

Laboral – 7,5

K Laboralu se mi těžko cokoliv píše. Pro mě jsou jejich výkony šokující. Před startem Euroligy bych byl ochoten vsadit poměrně dost na to, že nepostoupí do Final Four.

Záleželo by sice i na kurzu, ale tuto variantu bych viděl jako jasnou záležitost… A vidíte, Laboral je ve Final 4! Pro mě je i příjemným překvapením, jak se na mužský špičkový basketbal dokázal adaptovat Ilimane Diop (ročník 1995), kterého jsem měl několikrát možnost vidět hrát jako šestnáctiletého.

Zajímavé je, že ačkoliv Diop jede na Final Four, tak několik „hvězd“ zmíněného ročníku lehce pohaslo…

V čem je kouzlo Laboralu? Fakticky nevím. Tým je relativně mladý a poskládaný kolem obrovitého Ioannise Bourousise (210 cm), který má za sebou v kariéře angažmá v několika špičkových evropských klubech. Jeho síla je znát pod košem a pro soupeře jsou nepříjemné i jeho střelecké schopnosti vzhledem k extrémní výšce. Perimetr Laboralu je „obsypán“ několika střelci. Nejde jen o střeleckou úspěšnost, ale hlavně mentalitu střelců – nebojí se zvednout střelu kdykoliv a v jakékoliv pozici! Jejich výhodou je, že nemají absolutně co ztratit a když jim to bude v Berlíně „lepit“, tak se ještě mohou dít věci! Já budu v semifinále pochopitelně držet palce týmu kolem Jana Veselého, ale pokud chce někdo zariskovat, sázka na postup Laboralu do finále v kurzu 3 není úplný nesmysl. Každopádně favoritem je Fenerbahce, takže taková sázka musí jít za menší vklad a v live sázkách je zapotřebí „zavřít" pozici.

Laboral sází na menšího rozehrávače. Darius Adams přišel v prosinci 2014 z Nancy a ačkoliv jeho uváděných 189 cm nemá podle mě ani náhodou, tak dokázal hru oživit. Právě pro rychlou hru Laboralu spojenou s častou a rychlou střelbou je vhodným typem. Tým se však musí vyrovnat v obraně s jeho menší postavou při přebrání v „pick ´n´ rollu“. V útoku září hodně vysoké křídlo Davis Bertrans (205 cm), který je produktem moderní lotyšské basketbalové školy. Ve 13 zápasech Euroligy má trojky 24/48, což je neskutečných 50 %! Z 19 střílených šestek jich proměnil 17. Laboral měl v play off Euroligy trojky 35/92, což je 38 %.

Krasnodar – 10

Krasnodar je ve Final Four z pohledu českého fanouška bohužel na úkor Barcelony. Barcelona odehrála na palubovce Krasnodaru dva vyrovnané zápasy a po úvodní těsné porážce vyhrála jednoznačně druhý duel. Tím zvrátila výhodu „rozhodujícího“ zápasu na svoji stranu. Krasnodar v prvním utkání nestačil na palubovce Barcelony, ale ve čtvrtém utkání, ve kterém mohla Barcelona na domácí palubovce potvrdit postup, hrál Krasnodar úplně jinak. Sebevědomě a dobře střílel. Barcelona najednou nebyla v obraně tak neprostupná. Ačkoliv dobře rozehraný zápas z pohledu Krasnodaru poslal Navarro střelou z odskoku do prodloužení, v něm přepnul na jiný level Anthony Randolph, který svou bilanci zakončil na 28 bodech a poslal sérii zpět na palubovku Krasnodaru. V tomto rozhodujícím duelu si nedokázala Barcelona i přes skvělou třetí čtvrtinu vybojovat „vstupenku“ do Final Four.

Krasnodar je nabitý hráči se zkušenostmi nejen z Evropy, ale také z NBA. Přijde mi, že tým se sehrává a jeho hra má tu správnou tendenci ke konci sezony. Jeho nespornou výhodou je to, že když soupeř ubrání jeho útočný systém, Krasnodar má dostatek hráčů, kteří to v časové tísni vezmou „po americku“ na sebe. V tomto ohledu si myslím, že jsou na tom z týmů ve Final Four vůbec nejlépe!

CSKA jako největšího favorita na zisk trofeje nečeká vůbec snadný zápas! Na postup Krasnodaru do finále je kurz 3,24. Na zisk trofeje je vypsán kurz 10! Pokud by tedy Krasnodar vyřadil největšího kandidáta na vítězství CSKA Moskva, tak by kurz na výhru Krasnodaru ve finále proti Laboralu nebo Fenerbahce musel být 3,09… a to není o mnoho méně než je vypsaný proti CSKA. Z mého pohledu jde tedy o extrémní hodnotu! Tady se jasně nabízí strategie vsadit na vítězství Krasnodaru v Eurolize a v případě postupu Krasnodaru přes CSKA potom „korigovat“ protisázkou na finálový zápas. Kdo má odvahu… Smysl to určitě má!

Autor: TIPER


Foto: Profimedia.cz


Přečteno: 1x

Kurzová nabídka:

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého účtu u Tipsportu nebo si účet zdarma založte!

Založit účet