• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

České týmy na horské dráze

2. listopad 2016  Autor: OtecFura12 

Nahoru a dolů. Tyhle dvě slova vystihují český klubový fotbal v Evropské lize. Po úspěchu přichází pád a naopak, to zatím platí pro všechny klubové zástupce českého fotbalu.


Směr dolů

Plzeň – po úvodní nadějné remíze s římským AS přišel tvrdý pád do reality s rumunskou Astrou.

Liberec – venkovní plusový bod z Karabachu, kde se body získávají velmi těžko, byl devalvován dvojnásobným domácím K. O.

Směr nahoru

Sparta – po úvodním fiasku v Anglii jsme viděli domácí koncert na Letné a tři body z Izraele katapultovaly Spartu do čela tabulky.

Čtvrtá utkání budou zlomová pro případný postup, či nepostup našich celků ze základních skupin do jarního play – off.

V jakém rozpoložení jsou naše mužstva po polovině základních skupin? Dosáhne alespoň jeden český tým na postup? Možné odpovědi jsem se pokusil najít ve svém krátkém sumáři.

Viktoria Plzeň

Viktorka prochází další etapou po trenéru Vrbovi, tentokrát vsadila na milovníka zdravé výživy a pořádku Romana Pivarníka.

Pivarník sází na rozestavení 4–4–2, které bylo do této sezony pro Viktoriány tabu. Milovníci ofenzivního fotbalu rádi vidí Viktorku hrát na dva hroty. Jenže v podání plzeňských hra zatím nehezky skřípe.

Přijde mi, že je to celé na náhodu a bez systému. Hráči jsou bez formy nebo za zenitem své výkonnosti (Bakoš, Ďuriš, Limberský). V lize to zatím tak nějak stačí, ale v Evropě tým z Plzně kulhá na obě nohy a na pravačce se dělá výron kotníku.

Názornou ukázkou byl poslední zápas proti Astře, kdy si rumunský podprůměrný tým vystačil s jednoduchým fotbalem. Celou Viktorku rozebrali tři hráči pracující s míčem ve větší rychlosti, než na kterou jsou hráči českého celku zvyklí z naší stojaté ligy. Šance na postup stále žije, nutností je ale import tří bodů z Rumunska.

Po prvním vzájemném zápase to zní jako sci-fi, ale pokud trenér zapomene na hráče bez formy, vštípí Zemanovi a Petrželovi, že góly po bezvýznamném kličkování u postranní čáry nepadají, tak Viktoria určitou šanci má. Šance na postup 35 %.

Slovan Liberec

Tým s ořezanými možnostmi ukazuje klubům jako je Sparta a Plzeň, jak si lze za málo peněz užít kvalitní tancovačky. Mužstvo kolem trenéra Trpišovského a manažera Nezmara, je na tom zatím z tria českých zástupců nejhůře, co se týče získaných bodů, ale jeho herní projev je nejmodernější.

Jasný důkaz toho, co dělá Trpišovského jednoduchý fotbal o napadání a rychlém přechodu do útoku, jsme mohli vidět v Karabachu. Plzeň ve dvou utkáních s tímto soupeřem byla ráda, když udržela míč chvilku na útočné polovině. O nějaké tvorbě gólových příležitostí nemůže být ani řeč.

To Liberec předvedl jinou pohádku. Dal dva góly, hrál jednoduše a účelně, přesně jak tomu velí moderní trend. Jen vlastní hloupostí přišel o tři body. To samé se dá říct o domácím utkání s PAOKem. Fialky v třetím zápase de facto Liberec vyřadily z Evropské ligy. Do hry by Slovan vrátila senzační výhra v Itálii, ale s tou se příliš kalkulovat nedá. Kvalita je jednoznačně na straně domácích. Pokud Fiorentina přistoupí k domácímu utkání na 100 %, zavře cestu Liberci pohárovou Evropou.

To ovšem nic nemění na tom, jaký fotbal se v Liberci hraje a fakt, že práce lidí kolem Nezmara a Trpišovského je určitou cestou, jakou by měl náš klubový fotbal jít. Šance na postup 10 %.

Sparta Praha

Sen o Lize mistrů je pryč. Chce se mi napsat, že už jsem nic jiného nečekal. Po návratu do reality se Sparta vydala na cestu Evropskou ligou, která pro ni byla minulý rok velmi úspěšná. Nakolik tuto cestu orámovala paní štěstěna a shoda náhod si netroufám říct. Co si troufám říct na 110 % je to, že šlo o obrovský úspěch, který se jen těžko bude opakovat.

Současnou Spartu drtí zranění klíčových hráčů a možná ještě víc slaboučké manažerské vedení klubu, do kterého si pan Křetínský pozval své kamarády, kteří przní, co mohou. Nákup Václava Kadlece za 73 milionů byl asi poslední kapkou v moři přehmatů.

Když sečtu tyto faktory, jeví se mi jako zázrak, že Sparta má po třech zápasech šest bodů a je ve skupině první. K tomu zázraku pomohl Inter Milán, který zápas v Praze pojal jako výlet za pražskou kulturou. Poté Sparta přežila izraelské peklo, kdy při ní stáli snad všichni svatí, protože herně Sparta nepředvedla vůbec nic.

Letenští mají před sebou domácí odvetu s izraelským týmem. V tomto zápase by mohli využít uzdravené hráče a hlavně faktor domácího prostředí a slabšího soupeře, který na domácím hřišti působil ve finální fázi hrozně pomalu, zbrkle a neohrabaně. Nic jiného než tři body Sparta brát nemůže. To je základní klíč k otevření postupové brány. Šance na postup 65 %.

Tipy:

Astra – Plzeň: oba týmy dají gól.

Tady čuchám klasickou přetahovanou o tři body. Nic jiného už domácím ani hostům nezbývá, pokud chtějí postoupit.

Fiorentina – Liberec: výhra domácích a padne 2 a více gólů.

Jak jsem již psal, pokud k tomuto zápasu domácí přistoupí plně koncentrovaní, neměl by pro ně Slovan znamenat nepřekonatelné sousto. Výhrou si domácí zajistí téměř jistý postup.

Sparta – Beer Sheva: padne 3 a více gólů.

I přes značné problémy Sparty se zraněnými hráči a tragickou obranou v čele s Michalem Kadlecem, by měla bodovat naplno. Já ale půjdu při průchodnosti letenské defenzivy v součtu s nutností vyhrát do této sázky.

Napsal bych toho mnohem víc, ale nechtěl jsem z tohoto blogu udělat slohové cvičení. Případné další věci můžeme rozebrat v komentářích pod článkem.


Autor: OtecFura12


Máte zájem o psaní blogů? Ozvěte se nám na blogy@tipsport.cz.


Foto: sport-pics.cz/Pavel Lebeda

Přečteno: 4x

Kurzová nabídka:

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého účtu u Tipsportu nebo si účet zdarma založte!

Založit účet