• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy
Upozornění
Vážení klienti, dne 23.05.2018 v době od 1:00 do 3:00 hodin, bude internetové sázení mimo provoz z důvodu plánované údržby systému. Děkujeme za pochopení. Tipsport.net a.s.
Zavřít

Rozklad proti nostalgii

19. duben 2017  MilanLuhovy 

Blíží se duel, který měl být soubojem dvou aspirantů na titul. Bohužel, kvůli nepochopitelným experimentům sparťanského vedení, by mohl dostat náboj pouze v případě pátečního vítězství Slavie na Slovácku. To by přinutilo hrát Plzeň na vítězství, jinak to bude pokus o remízový kalkul. Souhlasíte? Pojďte diskutovat! Na fóru budu od čtvrtka do soboty vždy od 15 do 19 hodin a v neděli čtyři hodiny před zápasem.


Musím se ještě vrátit k minulému derby v Edenu. Skomírající Sparta zaskočila domácí větším počtem ofenzivnějších hráčů, kteří sice mnoho kreativního nevymysleli, ale svým napadáním přinutili slávisty odkopávat míče co nejdál od své branky. Největší problém se sparťanským presinkem měl domácí Ngadeu.

Prognózy před derby, které rozebíraly, koho by Šilhavý mohl postavit na pravou stranu za chybějícího Sýkoru, působily provokativně, až s úmyslem nevést trenéra na tu nejhorší variantu. Jaroslav Šilhavý pak postavil Tecla, kterého Slavia vůbec neměla angažovat! Dobrý trenér se pozná podle toho, že umí hráče umístit na pozici v týmu, kde z toho profitují obě strany…

Poznatek z derby zmiňuji kvůli prostému důvodu. Vaše tipy nebo moje předpoklady na výsledky jednotlivých zápasů jsou mnohokrát ovlivněné nepochopitelným rozhodnutím trenérů, kteří jsou schopni nevidět, že to dřevo, co koupili, je naprosto nepoužitelné a tím, že udělají rozhodnutí, které tým oslabí o jednoho hráče a (ne)reakcí na špatný výkon devalvují sami sebe. Naštěstí pro trenéry nejsou domácí média schopna rozebírat fotbal, jen zpomalené a opakované záběry ze všech možných úhlů, aby se pak předháněla v odbornosti.

Zopakuje Sparta taktiku z derby?

Co nás může čekat v neděli na Letné? Domácí tým se nachází v absolutním rozkladu. Trenér ví, že v klubu dlouho pokračovat nebude. Hráčům je jasné, že současný kouč je pro ně nepodstatný, což mu předvedli v Jihlavě. Možnost bojovat o titul je ztracená a vedení klubu jako by ani neexistovalo. Sparta čekala s Petrem Radou na lavičce oživení týmu a disciplinovanější přístup. Dočkala se v derby, které mohla vyhrát, protože hráči byli skutečně disciplinovanější a plnili dokonce i trenérovou taktiku, kdy napadali soupeře už hluboko na jejich polovině, aby mu znemožnili klidnou rozehrávku.

Tato varianta je celkem náročná a nelze ji opakovat v každém zápase, protože je fyzicky vyčerpávající. Sparťané to v derby zvládli velice dobře i díky výkonu obrany, kde Mareček i Vácha sbírali a rozehrávali nakopávané míče domácích a vraceli je jednoduše opět svým ofenzivním hráčům.

V české lize dokáže této taktice čelit pouze Plzeň, protože se kombinací zvládne vymanit ze soupeřova presinku. Sparta ale musí jít v tomto zápase do rizika a Plzeň nenechat v klidu zakládat útoky už na její polovině. Na rozdíl od derby však musí být sparťanská obranná linie vysunutější a blíže k ofenzivním hráčům, protože Plzeň nebude bezradně odkopávat, ale snažit se postupnou kombinací dostat k brance domácích.

V případě, že sparťané nechají prostor mezi ofenzivními a obrannými hráči roztažený, umožní Plzni kontrolovat hru. Za současného stavu zůstává otázkou, zda bude v silách Petra Rady namotivovat hráče k poctivému přístupu do utkání, protože výsledky, ztráta možnosti dosažení cíle, deprimující atmosféra v klubu, pocit bezvládí, to jsou důležité faktory k podávání kvalitních výkonů a v takovéto situaci to samotný trenér nemá šanci zvládnout.

Nejsmutnější zprávou pro klub je nechtěné přiznání vedení, že uvnitř neexistuje žádná sportovní struktura řízení. Hovořím o krevních testech a odhalení oslabeného imunitního systému fotbalistů. Jedním z mnoha kontrolních procesů ve sportovní struktuře je i pravidelný odběr krve. Kdyby to ve Spartě měli nastavené dobře, tak by dnes řešili to, že v případě výhry nad Plzní můžou získat titul a ne, co udělat, aby nebyli k smíchu a měli odpovídající respekt.

Hořava patří dopředu

Viktoria Plzeň se motá v bludném kruhu a nostalgickým vzpomínáním na minulost ohrožuje svůj progres. Roman Pivarník byl odvolán, i když tým vedl tabulku. Hra byla stejně nevýrazná jako za současného trenérského tandemu – trápení v ofenzivní fázi a vydřená vítězství. Z mého pohledu vidím jeden základní problém, pohrdání kvalitami Tomáše Hořavy. Vnímám ho jako jediného fotbalistu, který v Plzni může v ofenzivě něco vytvořit a překvapit soupeře. Problém je, že hraje pořád zatažen vzadu a chybí tak v ofenzivní fázi, kde by měl hrát více pod hrotem a režírovat hru.

Je samozřejmě pravda, že Hrošovský v poslední době dost kazí a začínám si říkat, jestli to není tím, že také hraje v prostoru před obránci. Myslím, že pro Plzeň je klíčové, kde se bude pohybovat Hořava a možná bych se nebál vysunout i Hrošovského více dopředu, aby posílil ofenzivu. Nechat hrát Bakoše pod hrotem na úkor Hořavy mi přijde jako oslabení týmu.

Předpokládám, že Plzeň se nebude pouštět do žádného rizika a s remízou by byla spokojena – v případě, že Slavia nevyhraje. Přeji si, aby sešívaní zvítězili a donutili tak Plzeň hrát na tři body. V tu chvíli se nabízí šance pro Spartu, protože může využít Plzeňské nutnosti a spěchu po vítězství, které bude násobit nervozita.

Autor: MilanLuhovyMilan Luhový

  • narozen 1. ledna 1963 v Ružomberku
  • za československou reprezentaci odehrál 31 zápasů, ve kterých dal 7 branek včetně jedné trefy na MS 1990
  • dvojnásobný nejlepší střelec československé ligy (1988 a 1989 v dresu Dukly Praha) a člen klubu ligových kanonýrů
  • trojnásobný vítěz československého poháru (1982 Slovan Bratislava, 1985 a 1990 Dukla Praha)
  • v zahraničí působil ve španělském Sportingu Gijón, francouzském St. Etienne nebo v řeckém PAOK Soluň

Předchozí příspěvky Milana Luhového najdete v sekci BLOGY.

Foto: sport-pics.cz/Pavel Lebeda


Zveřejněné názory, stanoviska, hodnocení a jiná vyjádření experta Milana Luhového
nelze považovat za vyjádření společností skupiny Tipsport.

Přečteno: 10 421x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého účtu u Tipsportu nebo si účet zdarma založte!

Založit účet