• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Špičkový ženský basket se vrací do ČR

15. červen 2017  Autor: TIPER 

Letošní evropský šampionát v basketbalu žen se koná v České republice. Elitu starého kontinentu hostí Praha a Hradec Králové. V roce 2017 jde o jednu z největších sportovních akcí na našem území. Titul obhajují Srbky, které se shodou okolností sešly v jedné skupině se svými finálovými sokyněmi z Francie.

ME žen v basketbalu

Už při pohledu do kurzové nabídky Tipsportu je zřejmé, jaký důraz na tento ženský basketbalový vrchol ročníku bookmakeři kladou. Události navíc nahrává i začínající „okurková sezona“. Vedle klasických sázek na jednotlivé zápasy jsou vypsané i tipy na MVP turnaje či dostatek speciálních sázek na český i slovenský výběr.

Musím zmínit, že získat jakýkoliv relevantní pohled na aktuální výkonnost reprezentačních výběrů není snadné. Konkrétních informací je málo ať již z objektivních důvodů (ženské ligové soutěže jsou přece jenom mnohem méně sledované než mužské), ale i z důvodů úmyslného utajení.

Do této „partičky“ se lehce zařadil i český výběr. Tomu se v přípravě dlouho nedařilo, na začátku června podlehl Slovenkám 51:73. To už sice s týmem byla nová posila Kia Vaughn, ale do zápasu nenastoupila. Druhý den už do utkání zasáhla a Češky porazily stejné soupeřky o 11 bodů, což je přes noc poměrně výrazná změna…

Bude Kia klíčem k úspěchu?

V poslední přípravě proti Chorvatkám dala Kia podle zápisu za 16 minut 14 bodů a přispěla k jednoznačné výhře 75:51. Podle informací z týmu Kia hře výrazně pomohla. Je velmi silná pod oběma koši, sice nemá nějaké extrémní centimetrové parametry, ale její výjimečnost je v ohromné fyzické síle a stabilitě v dolním postavení. Její hra 1 na 1 v dolním postavení bude nutit obrany soupeřek k výpomoci a Kia tak bude vytvářet volné pozice na perimetru pro střelkyně, které v českém výběru máme. Navíc výborně cloní v útoku a vytváří tak dobré pozice pro střelu za clonou nebo pro nájezd do koše případně s výhozem ven na perimetr.

Velkou výhodou je to, že naturalizovaná Američanka patří mezi opory USK Praha, takže většinu klíčových hráček českého výběru detailně zná ze společného působení v jednom z nejlepších ženských klubů v Evropě. Česká osa je prostě osa USK Praha, a to může českému výběru pomoci především v úvodu šampionátu, jelikož „sehrávací“ fáze v podstatě není potřeba.

S tím lehce souvisí sázka na nejlepší střelkyni českého výběru. Z mého pohledu to nemůže být nikdo jiný, než lepší z dvojice Kateřina Elhotová a Kia Vaughn. Výpadek formy neočekávám a stejně tak ani nějaké zázračné probuzení jiné střelkyně – muselo by tedy přijít nějaké zranění. Pokud chce někdo zkusit tuto sázku, kde jsou dobré kurzy, musí vyřešit, jestli očekává spíš „kropení“ z perimetru (pak Kateřina Elhotová) nebo body z dolního postavení a z trestných hodů (pak Kia Vaughn).

Návrat po sedmi letech

Špičkový ženský reprezentační basketbal se do ČR vrací poprvé od roku 2010, kdy se tu hrálo mistrovství světa. Tehdy byly Češky fakticky nejlepším evropským výběrem, prohrály až ve finále s USA. Z veleúspěšného šampionátu zůstaly v týmu jen 3 hráčky, nová kapitánka Kateřina Elhotová, Petra Kulichová a Ilona Burgrová. Kateřina Elhotová se trochu zázračně vrátila do výborné formy – je třeba si připomenout, že teprve v listopadu porodila syna Daniela a v červnu již povede národní výběr jako kapitánka. Navíc na její střelbu bude spoléhat celý tým. Sestra Karolína, která má minimálně stejně dobrou ruku, řešila problémy s kolenem, ale snad náročný program evropského šampionátu zvládne. Otazníkem zůstává, jak se s tlakem vyrovná mladá rozehrávačka Tereza Vyoralová.

Možná i s ohledem na světový šampionát v roce 2010 jsou i letos očekávání laické a možná i odborné veřejnosti vysoká. Mám takové obavy, aby realita nebyla přece jenom tvrdší, než si dovedeme připustit. S takovou posilou, jakou je Kia Vaughn, může český výběr myslet minimálně na postup ze skupiny, i když já osobně mám obavy už hned z prvního zápasu s Ukrajinou. Zisk medaile bych považoval za fantastický výsledek…

MVP? Některá ze španělských opor

Bookmakeři nám připravili i zajímavou variantu sázky na MVP (nejužitečnější hráčku) ME 2017. Tady nám nabízí naprosto lukrativní kurzy! Vždyť největší favoritka Alba Torrens má 5! Na oporu USK Praha Sonju Petrovič je kurz dokonce 10. Na Sonju bych si možná i vsadil, ale pokud se pokusím postupovat podle logiky, tak bych se asi nejprve pokusil hledat vítězný tým celého mistrovství. Pro mě jsou největšími favoritkami Španělky, a tak bych na MVP vybral jednu z nich.

Mojí volbou je Laia Palau. V září jí bude 38 let, evropský šampionát v Česku bude jedním z posledních turnajů na nejvyšší úrovni, její hra bude určovat výsledky Španělek, a ne nepodstatným argumentem je, že hraje v Praze. Sympatické Španělce může v závěrečných fázích turnaje fandit „neutrální“ české publikum a volba MVP nemusí být vždy statisticky racionální. Kurz na Laiu Palau je 6. Pokud by někdo chtěl zahrát na českou notu, tak u Kateřiny Elhotové a Kii Vaughn svítí kurz 40… Z mého pohledu by však taková sázka byla spíš čistou formou fandovství…

Základní skupiny: Češky v áčku, silné céčko

Skupina A

Španělky by měly dominovat, jakákoliv ztráta by byla překvapivá. Chci věřit, že Česko si připíše výhry s Maďarkami i s Ukrajinou, ale úvodního zápasu s druhým jmenovaným protivníkem se popravdě velmi obávám. Netvrdím, že český výběr neuspěje, ale rozhodně nesdílím všeobecnou euforii, že bookmakeři vypsali příliš vysoký kurz. Ukrajina může být nebezpečná, ačkoliv na ME budou výrazně chybět některé opory. Tým tak bude spoléhat na výbornou střelkyni Alinu Jagupovou. Ukrajinky jsou podle mnohých týmem, který může překvapit, na druhou stranu nemají lehkou skupinu, a přece jenom kvalifikace a samotný šampionát jsou především psychicky dvě rozdílné události. Úvodní duel je vždy důležitý na jakémkoliv turnaji, ale v této skupině může úvodní zápas Česko-Ukrajina rozhodnout o ambicích obou týmů ještě o něco více.

Skupina B

Nejvíc věřím Italkám. Bělorusky mají zřejmě úspěšné období za sebou a v tureckém výběru chybí několik hvězdných hráček, které jej táhly na předchozích turnajích. Otevírá se tak šance pro Slovenky, které mohou počítat s téměř domácím prostředím. Skupina navíc může být skutečně hratelnější, než by se na první pohled mohlo zdát!

Skupina C

Francie může reálně myslet na finálovou účast. Francouzský výběr jsem viděl v reálu a vypadá skvěle. Tým bude spoléhat především na tandem zkušené rozehrávačky Celine Dumerc a nastupujícího mládí v osobě Marine Johannes. Pokud by Francie celkově uspěla, tak by teoreticky mohly pomýšlet i na cenu MVP.

Se Srbskem se musí počítat na každém basketbalovém turnaji, ať jde o muže nebo ženy a ať jde o jakoukoliv věkovou kategorii. Basketbal prostě Srbsko umí. Tým je složený kolem elitní střelkyně USK Praha. Bylo by překvapením, kdyby Sonja Petrovič nedovedla svůj tým do vyřazovacích bojů.

Slovinky nastoupí do premiérové účasti na evropském šampionátu v téměř identické sestavě, v jaké odehrály kvalifikaci. Kádr však posílila naturalizovaná Shante Marie Evans. Řecký výběr bude spoléhat na kombinaci zkušených hráček a nastupující generace, ve výběru však bude hrát prim právě ta zkušenost. Očekávám, že proti atletickým celkům by měl řecký výběr ztrácet výrazněji než proti týmům, které budou hrát v pomalejším tempu.

Skupina D

Ve skupině D se představí Rusko. Tým, o kterém se moc nemluví, ale mohl by mít medailové ambice. Hodně bude záležet, v jaké formě se představí Maria Vadějeva. Belgičanky představí hodně talentovaný výběr, ačkoliv budou chybět Hind Ben Abdelkader a Julie Allemand. Přesto by jim slušelo minimálně čtvrtfinále. Ve skupině změří síly i s Černou Horou, na kterou může být dvojí pohled. Sice bude citelně chybět Jelena Dubljevič, ale přesto si myslím, že tým svoji kvalitu má a může překvapit. Odborníci od něj v podstatě nic neočekávají a pasují jej na outsidera šampionátu, ale já bych byl opatrný. Lotyšsko je pro mě naprosto nečitelné.

Je jasné, že po prvních zápasech všech týmů veškeré „předturnajové“ informace vezmou za své, protože realita bude od jakékoliv teorie výrazně vzdálená. Je třeba být opatrný v nějakých „jasných“ soudech, než se ukáže, s jakou skutečnou formou reprezentační výběry do České republiky dorazily.

Nezapomeňte však, že mnoho speciálních příležitostí má atraktivní kurzy. Sice to bude trochu loterie, ale zároveň také zábava okořeněná v případě úspěchu atraktivní výhrou.


Autor: TIPER

Máte zájem o psaní blogů? Ozvěte se nám na blogy@tipsport.cz.


Foto: Profimedia.cz


Přečteno: 2 590x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého účtu u Tipsportu nebo si účet zdarma založte!

Založit účet