• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Startovní pole Tour pod lupou

30. červen 2017  Autor: FrantisekPadour 

Každý nadšený cyklistický fanoušek očekává u trati svého hrdinu, bookmakeři vypisují kurzy, lidé v hospodách debatují, kdo je letos ve formě a má největší šanci na celkové vítězství či etapové vavříny. Kdo bude na Tour de France vidět? Nejprve vám představím favority na žlutý trikot a puntíkatý dres, který je určený pro nejlepšího „vrchaře“, jenž nasbírá nejvíce bodů na vrchařských prémiích. Dále zmapuji favorizované spurtery, kteří budou usilovat o zisk dresu zeleného pro nejlepšího sprintera v dojezdech rovinatých etap a při spurterských prémiích. Neopomenu ani mladé naděje budoucnosti bojující o zisk bílého dresu pro nejlepšího jezdce do 25 let. Závěrem pak popíšu šance tří českých závodníků.


Startovní pole

Je zřejmé, že Tour de France je nejprestižnější a největší cyklistický závod sezony, který svým dosahem značně překračuje hranice cyklistického světa. Z tohoto důvodu se na ni tradičně soustředí největší hvězdy cyklistiky a startovní listina vždy nabízí ta největší jména tohoto sportu. Tuto tezi dokládá např. rozhovor s bývalým mistrem světa Michałem Kwiatkowskim, který říká: „Tour je uprostřed všeho“. Nejinak je tomu v případě letošního ročníku.

Žlutý trikot

Dres, který je určený pro vedoucího závodníka celkového pořadí a na konci závodu také jeho celkovému vítězi je tím nejprestižnějším. Jeho držitel vychází ze součtu časů všech etap. V letošním ročníku bude o jeho zisk usilovat několik favoritů. Tím největším je jistě Brit s keňskými kořeny z týmu Sky Chris Froome. Excelentní časovkář a stejně tak skvělý vrchař je prototypem pro úspěšného etapového závodníka, který TdF ovládl již třikrát. V minulosti byly jeho slabinou technika jízdy a umění ve sjezdu, i s touto překážkou si však dokázal poradit a během loňského roku ji obrátil ve svou silnou stránku.

Při dobré formě a společně s podporou mimořádně silného týmu Sky je tento závodník velmi těžce porazitelný. Otázkou je právě stav jeho výkonnosti, která během tradičního testu v podobě závodu Le Dauphiné Libéré, který je tradičně absolvován jezdci jako zkouška formy dva týdny před Tour de France, nedosahovala kvalit jako v minulých letech. Tento fakt však může být zavádějící a Chris Froome cíleně ladí svou výkonnost právě na dva závěrečné týdny Tour.

Jeho největším vyzyvatelem je jeho bývalý týmový kolega, nyní jezdec týmu BMC, Australan Richie Porte. Porte během závodu Le Dauphiné Libéré předváděl skvělé výkony a jeho forma je excelentní. Z tohoto důvodu se o něm hovoří jako o černém koni letošní „Staré dámy“. Porte je podobně jako Froome skvělý časovkář a výborný vrchař, tedy prototyp etapového závodníka.

Ve výčtu největších favoritů nesmíme opomenout ani legendárního Španěla Alberta Contadora, letos závodící v týmu Trek-Segafredo. Contador zvítězil v minulosti na TdF dvakrát, dokázal však opanovat také španělskou Vueltu a italské Giro. Mnohými je popisován jako závodník, který je již za svým vrcholem… Právě těmto kritikům by chtěl Contador dokázat, že ještě nepatří do starého železa. Osobně ohlásil jasný cíl: vítězství na TdF. Pravdou ovšem je, že jeho letošní výsledky tomuto cíli příliš nenasvědčují. Z širšího pohledu však také pro něho platí podobná charakteristika jako u Frooma a Porteho.

Velkým oblíbencem domácího francouzského publika je stále mladý Francouz Romain Bardet z týmu AG2R, skvělý vrchař, který ovšem na své rivaly ztrácí v časovkách. Absence dlouhé časovky v letošním ročníku TdF by tomuto subtilnímu a přemýšlivému studentovi univerzity v Grenoblu mohla hrát do karet. Z minulosti již zná pocit stát v Paříži na pódiu a je velká šance, že ho na některé příčce uvidíme také letos. Ta nejvyšší to ale nejspíš nebude.

Podobně lze hodnotit jeho krajana Thibauta Pinota z týmu FDJ – skvělý vrchař, ale špatný sjezdař, který sice dosahuje výborné výkonnosti, ale právě kvůli svým sjezdařským nedostatkům ztrácí na své soupeře. V jeho případě je také otázkou křehká psychika, která málem zapříčinila konec kariéry. Pokud bude Pinot po všech stránkách fyzicky i psychicky na dobré úrovni, je vhodné o něm hovořit jako o širším favoritovi na pařížské pódium.

Další mimořádnou hvězdou na startu v Düsseldorfu bude drobný Kolumbijec Nairo Quintana. Zřejmě nejsilnější vrchař současnosti by chtěl konečně ukázat své kvality a zvítězit na Tour de France. Také jemu hraje do karet málo časovkářských kilometrů. Potřeboval by však více typicky „vrchařských“ etap s dojezdem na vrcholu stoupání.

Jako další favority si uveďme dvojici týmu Astana – novopečeného mistra Itálie Fabia Aru a jeho krajana Jakoba Fuglsanga, který prokázal výtečnou formu při závodě Le Dauphiné Libéré, kde pokořil všechny ostatní favority a zvítězil. V jejich případě bude otázkou vzájemná spolupráce a pozice, ve které se dělí o post lídra týmu. Po výkonech v závodě Dauphiné je právě Fuglsang zmiňován v cyklistických kuloárech jako černý kůň celého závodu… Pro doplnění výčtu favoritů zbývá zmínit jména jako Alejandro Valverde, Esteban Chaves, Rafał Majka či Ion Izagirre. Každý z těchto borců je potenciálním favoritem na pódium letošní TdF. Již před startem je tedy zřejmé, že tento ročník nabídne velmi napínavou podívanou a různé pojetí závodění jednotlivých závodníků.

Puntíkatý trikot

„Polka Dot Jersey“ je určen pro nejsilnějšího závodníka v horách. Na vrcholcích stoupání a v při dojezdech etap na vrcholu výjezdu jsou vypisovány bodované prémie. Tato soutěž o nejlepšího vrchaře je hodnocena podle zisku nasbíraných bodů. V letošním ročníku půjde konkrétně o 54 bodovaných stoupání. Vítěz této soutěže je velmi složitě předvídatelný, jelikož se často jedná o překvapivého závodníka a těmi nejsilnějšími jezdci je toto hodnocení opomíjeno.

Z mého pohledu je největším favoritem této soutěže Rafał Majka z týmu Bora-Hangsrohe, který ji opanoval v letech 2014 a 2016. Otázkou však je, jestli se letos jako lídr týmu nezaměří spíše na celkové pořadí a zisk pódiového umístění v Paříži. Jako o dalším potenciálním favoritovi lze hovořit v případě Thibauta Pinota, jak je popsáno výše. Pinot je výtečný vrchař, který, pokud by z nějakého důvodu vypadl z boje o žlutý trikot, by mohl své úsilí zaměřit právě na trikot puntíkatý.

Na startu bude také loňský král hor TdF Thomas De Gendt z týmu Lotto. Vloni získal tento trikot díky neúnavnému útočení a jízdami v úniku. Jeho forma podle posledních výsledků nasvědčuje dobrou úroveň. Pokud se do boje o puntíkatý trikot pustí se stejnou motivací jako v loňském roce, je vhodné brát ho jako dalšího velkého favorita. Podobně však můžeme hovořit i v případě dalších vrchařských jmen, kterými jsou Ion Izagirre, Rigoberto Uran či Warren Barguil. U všech těchto závodníků platí skutečnost, že jsou excelentními jezdci v horách. Jejich komplexita však nedosahuje kvalit vítězů TdF, proto své ambice mohou uplatňovat právě v boji o puntíkatý trikot.

Zelený trikot

Dres pro nejlepšího spurtera nebo také dres pro vítěze v bodovací soutěži je záležitostí rychlých mužů závěrečných koncovek. Podobně jako v případě boje o puntíkatý trikot jsou v průběhu etap a v cíli každé etapy umístěny rychlostní prémie, které jsou bodované. Vítězem této soutěže se stane závodník, který získá v průběhu celého závodu nejvíce těchto bodů.

Největším favoritem je v Česku dobře známý Peter Sagan z týmu Bora. Tento fenomenální svérázný závodník ze Žiliny vybojoval zelený dres ve čtyřech minulých ročnících TdF a je to od něho očekáváno také letos. Jeho současná forma je výborná, na nedávném Tour de Suisse zvítězil ve dvou etapách. Jeho připravenost je tedy zřejmá. Ostatní sprinteři by velmi rádi Sagana pokořili, mnoho z nich však tuto možnost pohřbívá již před startem závodu a soustředí se pouze na jednotlivé etapové vítězství.

Dalšími spurtery a současně favority na zelený trikot, kteří se postaví na start letošní „Staré dámy“, jsou mimo jiné Marcel Kittel, Mark Cavendish, André Greipel, Alexander Kristoff, Arnaud Démare, Nacer Bouhanni, Dylan Groeneweg a také specialisté na klasiky Greg Van Avermaet, Michael Matthews, John Degenkolb, Philippe Gilbert či Edvald Boasson Hagen. Prvně jmenovaní budou usilovat o vítězství v rovinatých etapách, ti druzí ve zvlněných neboli „klasikářských“ dojezdech. Jisté je, že v obou případech uvidíme na startu TdF skutečnou elitu.

Bílý trikot

„Mailot Blanc“ je určený pro nejlepšího mladého závodníka do 25 let. Jeho vítězem se stane nejlépe postavený závodník do tohoto věku v celkovém pořadí. Favority lze hledat mezi jmény Simon Yates, Warren Barguil či Louis Meintjes. Pravidlem na TdF bývá, že také v tomto hodnocení se objevují nová a překvapivá jména, která se tak etablují mezi elitními závodníky s příslibem budoucích šampionů.

Tři Češi na startu

Českého diváka budou jistě přednostně zajímat závodníci hájící českou vlajku. U jednoho z nich tomu bude doslova. Na startu se objeví trojice Zdeněk Štybar z týmu Quick-Step, Roman Kreuziger z australské Orica-Scott a nováček Ondřej Cink z celku Bahrajn-Merida. U každého z nich půjde o rozdílné příběhy a rozdílné pojetí jednoho závodu.

Zdeněk Štybar, novopečený mistr ČR, se představí v dresu českého šampiona s typickou trikolórou, díky které ho divák v pelotonu dobře rozezná. Jeho primárním úkolem by měla být pomoc Marcellu Kittelovi při cestě za etapovými vavříny ve sprinterských dojezdech. Několik etap „klasikářského“ charakteru však nabízí možnosti pro naplnění Zdeňkových osobních ambicí, kterých se umí velmi dobře chopit. Je zřejmě jistotou, že v některé z etap uvidíme Zdeňka bojovat o etapový vavřín s jeho charakteristickou zarputilostí a odhodláním.

Roman Kreuziger je dnes již českou stálicí na TdF. Velmi zkušený a v pelotonu respektovaný závodník bude mít za úkol zejména být k ruce a vést dva mladé závodníky Simona Yatese a Estebana Chavese k jejich úspěchům v celkovém pořadí. Bude mít v týmu kapitánskou a učitelskou funkci, která povede k nutnému potlačení osobních ambicí. V případě, že by nastal problém u jednoho ze dvou lídrů týmu, bude Roman jistě připraven převzít zodpovědnost na sebe. Současně existuje možnost, že se předvede v úniku při některé z nejtěžších etap závěrečného týdne, aby se pokusil vybojovat etapové vítězství. Roman Kreuziger je však maximální profesionál. Bude přesně vědět, kde je jeho pozice v týmové hierarchii…

Opačnou pozici bude mít velmi milé překvapení letošní sezony Ondřej Cink, jenž přestoupil před touto sezonou z horských kol do naprosto odlišného světa silniční cyklistiky. Bez jeho sebemenších zkušeností od něho nebylo moc očekáváno. Ondra se však v novém prostředí dokázal velmi rychle zorientovat a zajel skvělé výsledky, které mu zajistily místo na soupisce týmu pro Tour de France. Jeho rolí bude zejména sbírání zkušeností a pomoc lídrovi týmu Ionu Izagirremu v horských etapách. Při rychlém vzestupu Cinkovy silniční kariéry je ovšem možné, že mile překvapí i na „Staré dámě“ a prezentuje se sám v úniku v některé z nejtěžších horských etap.

Z výše uvedeného je zřejmé, že český divák se u televize či trati rozhodně nudit nebude. Věřím, že Tour de France nám poskytne napínavou podívanou plnou zvratů a akce.

Autor: FrantisekPadour

František Paďour

  • narozen 19. ledna 1988 v Praze
  • profesionální silniční cyklista, který naposledy závodil za italskou stáj Androni Giocattoli (v roce 2015)
  • začínal v týmu CK Příbram Bei, poté reprezentoval CK Windoor's-Příbram, PSK Whirlpool-Author a NetApp-Endura

Máte zájem o psaní blogů? Ozvěte se nám na blogy@tipsport.cz.


Foto: Profimedia.cz

Přečteno: 1 869x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého účtu u Tipsportu nebo si účet zdarma založte!

Založit účet