• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Ovládne Nadal konečně Šanghaj?

9. říjen 2017  Autor: GaelMonfils 

V jedné slavné folkové písni stojí: „Dokud se zpívá, ještě se neumřelo.“ Já bych tento text parafrázoval a vklínil do tenisového světa. „Dokud hrají Nadal s Federerem, ještě tenis neumřel.“ Tyto ikony si zahrají i na letošním předposledním turnaji série Masters v Šanghaji. Nedivil bych se, pokud bychom se dočkali dalšího velkého „Fedal“ finále. Ale mějte se na pozoru, statistiku často nelze ošálit.


ATP Masters Šanghaj

Všichni poctiví tenisoví fanatici zpozorní, jelikož právě v těchto dnech se luští tajenka, která zodpoví, kdo že bude na konci sezony vládnout sportu gentlemanů a kdo si bude moci bookovat letenku na prestižní setkání mistrů s pohádkovou finanční odměnou a rancem bodů za každou jednotlivou výhru.

Mocný finiš v boji o královskou korunu se strhne mezi Federerem a Nadalem, kteří se tak roztomile objímali při Laver Cupu. Nyní však smyjí přátelskou tvář a znovu zastanou roli nesmiřitelných rivalů.

O čem bude letošní ročník turnaje v Šanghaji? Čtveřice hráčů přímo bojuje o mistrovskou party v Londýně. Jsou jimi Goffin, Carreno-Busta, Querrey a Anderson. Naopak šance mizí Kyrgiosovi, kterého v pekingském finále totálně smazal Nadal.

Docela pravděpodobně nebude mít český tenis své zastoupení v sezónním vyvrcholení. Tomáš Berdych se totiž odhlásil ze Šanghaje.

Nasazenou jedničkou je aktuální vládce z Mallorky Rafael Nadal. Ten napumpoval své sebevědomí spektakulárním vítězstvím v Pekingu. Svému finálovému rivalovi umožnil získat jen tři hry. Nick Kyrgios přitom nehrál vůbec špatně.

Toho by se měli zděsit všichni konkurenti, kteří vyzvou Nadala na souboj. Španěl je při chuti, zdravý, touží vyhrávat a je – tak jako po celou letošní sezonu – vynikající na backhandu. Právě ten byl jeho jasně slabším úderem po celou kariéru.

Teď je tomu místy naopak. Rafaelova finálová herní úroveň byla bestiální. Opticky vzato je největším favoritem na vítězství. Šanghaj mu však není historicky nakloněna.

Proč? Jednak z důvodu, že takřka uzavírá sezonu a v tomto období Nadal připomínal již spíše jen relikvii svého já z éry nejsvěžejší – antukové. Zmítán zraněními schytával zde facky od Melzera, Floriana Mayera, Feliciana Lopeze nebo naposledy od Viktora Troického.

Jen jedinkrát stanul ve finále. V roce 2009, kdy to asi kdokoliv nejméně čekal, prohrál až ve finále se svou noční můrou Davyděnkem. Ve své nejskvostnější betonové sezoně roku 2013 ztratil semifinále s nadpozemsky hrajícím Del Potrem.

Komu sedne extra rychlý kurt?

Druhým možným vysvětlením jeho rezervních čínských výkonů je relativní svižnost povrchu jako takového. Loni patřila Šanghaj k nejrychlejším betonovým kurtům. Dokonce by se dalo říct, že byla úplně nejrychlejší.

Nevyrovnalo se jí ani Cincinnati, ani kanadská „tisícovka“. I letos už bylo v kvalifikaci nabombeno nad poměry es. Svědčí to o jediném – tření kurtu bude minimální. Přesto může zdánlivě i prakticky tempo výměn stlačit dolů klimat, aktuální počasí nebo typ míčků.

Černým koněm podniku bude jako již tradičně v rané minulosti Gilles Simon, který vám může třeba osmkrát v sezoně uvrhnout tiket v obležení červených křížků, ale vemte jed na to, že v Šanghaji náhle povstane, aby vás pro změnu tentokrát týral svými nevysvětlitelnými výhrami.

V roce 2014 se prodral do finále, loni do semifinále. Letos by jeho cílovou stanicí měla být Basilej, respektive výkonnost Federera.

Na každý pád doběhnutí až do této fáze by bylo velkým úspěchem. Znamenalo by to, že by měl porazit Goffina, Bautistu Aguta nebo třeba Gasqueta. Kdo ví. Každopádně Goffin je sice při chuti, ale nebylo toho na něj v poslední době už moc? Náročný Davis Cup, titul v Shenzhenu, v Tokiu…

Ač má motivaci, můžou jeho akcie shořet jako sádroví ježci. Pro mě bude ozdobou turnaje derby jednoručních backhandů. Pravoruký s levorukým aneb Šapovalov vs. Thiem!

Doufám, že k tomuto souboji dojde a že perspektivní Kanaďan překvapí. Thiem na tomto podkladu není pro mě výrazným favoritem a mladík se zdá neochvějně mentálně odolným na svůj věk.

O tom, že mu ruku políbila zlatá tenisová múza a vdechla mu nepřeberný talent, snad nikdo nepochybuje.

Těším se, snad mě Viktor Troicki nezklame, prohraje a scénář geniálního příběhu se vyplní. Roger Federer je jediným v poli, kterému se podařilo již v minulosti ovládnout tento podnik.

Isner bude zlobit až v Paříži

Los má v mém chápání relativně schůdný, až v semifinále by jej mohl vyděsit Del Potro nebo mladý Zverev. John Isner asi ne, na něho bude povrch moc rychlý, má raději pomalejší, ač se to na jednu stranu může zdát jako nesmysl.

John je bombarďák, který se nepohybuje po kurtu jako baletka a rychlejší míče hůř brání. Taktéž se tetelí blahem, pokud má čas na přípravu úderů.

Jediná výhoda Šanghaje je pro něj to nižší tření kurtu, tedy větší efektivita servisu. Nicméně já s ním počítám spíše až v Paříži, kde se míček zadrhává a cestuje velmi, velmi pomalu s vyšším odskokem.

Právě tam sehrál již spoustu strhujících zápasů. Čtvrtfinále by chtěl potvrdit Mischa Zverev, takže i proti němu sázejte s chirurgickou opatrností. Kdo by tedy mohl předčasně zastavit Rafu?

Klidně Lucas Pouille, jenž ho měl na lopatě v Pekingu. Sam Querrey, navzdory ambicím zúčastnit se turnaje mistrů, asi ne.

Pro něj je tenisový podzim děsivou představou a nikdy v této epizodě zázračných výsledků nedosahoval. Fanynky by měl ve čtvrtfinálové fázi osvěžit svým charismatem Grigor Dimitrov.

Zdali uhraje víc, je ve hvězdách. Zdá se, že i když hraje dobře, tak proti Rafovi nakonec zápas ztratí. Je možné, že s tímto levelem hry, jakého Rafa opětovně po slabším intermezzu (tráva a severoamerické betony) dosáhl, je schopen se „pro-vamosovat“ až do finále.

Je opravdu děsivé si uvědomit, že je Nadal ve svých 32 letech v jistém ohledu lepším hráčem, než byl v roce 2005, kdy začal trápit nejlepší hráče svým zarputilým přístupem ke hře.

Svalnatý mladík v tílku s bujnou hřívou na hlavě se několikrát musel odrážet ode dna, aby se proměnil v aktuálně komplexního tenistu s pohybem toho rozpustilého mladíka. Co více si přát? Nadal bude v Šanghaji sahat po 19. trofeji z betonových turnajů a po rekordním 31. poháru z Masters.

Rafa má oč usilovat a to je pro šampiony důležité. Stanovovat si další a další mety. Třebaže je žene kupředu síla lásky ke hře, tak tohle je ještě mocnějším katalyzátorem, protože oba (i s Federerem) jsou velmi soutěživí.

Nedivil bych se, pokud bychom se dočkali dalšího velkého Fedal finále. Ale mějte se na pozoru. Statistiku často nelze ošálit a něco znamená. Tak či tak se těším na nadcházející velký turnaj. Leccos napoví.


Autor: GaelMonfils

Máte zájem o psaní blogů? Ozvěte se nám na blogy@tipsport.cz.


Foto: Jiří Vojzola, Profimedia.cz

Přečteno: 1 018x

Kurzová nabídka:

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého účtu u Tipsportu nebo si účet zdarma založte!

Založit účet