• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Plzeň na Letné neprohraje

11. říjen 2017  Autor: MilanLuhovy 

Čeká nás zajímavý zápas a souboj dvou trenérů. Ten první umí hrát s týmem fotbal. Druhý spíše připomíná imitátora kouče a kandiduje na nejdražšího kašpara české fotbalové ligy. Myslím, že po nedělním střetnutí na Letné bude spokojenější Pavel Vrba. Máte podobný názor? Nebo to vidíte úplně jinak? Můžeme se spolu pustit do diskuze! Na fóru budu od středy do soboty od 15 do 19 hodin a v neděli čtyři hodiny před výkopem.


Když Sparta občas vyhraje nějaký zápas, Stramaccioni hlásí, že objevil ideální sestavu. V neděli se bude hrát desáté kolo a Sparta nevykazuje žádnou známku stability a naopak, v posledním zápase na Dukle bylo poprvé vidět i na Rosickém, že nadšení z vidiny úspěšné Sparty je pryč.

Pokud pominu, že noví hráči potřebují čas na adaptaci, u Stramaccioniho by už mělo být možné vypozorovat jeho rukopis a fotbalové znalosti. V případě, že všichni nově příchozí přišli do Sparty na jeho žádost, veškerá odpovědnost za stávající situaci v klubu jde na Italův vrub. Každý skutečný a seriózní trenér by nehazardoval se svým jménem a kariérou, proto Stramaccioniho považuji za imitátora. Fotbal je profesionální sport a fotbalisté většinou myslí na sebe, ale na hřišti by mělo být vidět, že je to kolektiv, který chce vyhrát a je dobře vedený svým koučem.

Vyjádření vs. rozhodnutí

Na sparťanech nepozoruji kolektivní snahu a soudržnost. Je to pochopitelné, protože Stramaccioni sice vypráví o nové budoucnosti Sparty a potřebě času, realita je ale taková, že jeho reálná rozhodnutí jdou proti vlastním vyjádřením. Nevěřím, že může uspět, protože jeho největší slabinou je neschopnost rozeznat kvality jednotlivých hráčů a jejich následné efektivní uplatnění ve hře.

Odstavit Karavajeva a nahradit ho Zahustelem je oslabení hry týmu. Postavit Marečka na stoperskou pozici je totéž. Angažování Janka jakožto konkurence nebo snad náhrady za Lafatu a V. Kadlece je neomluvitelná manažerská chyba, ale v případě Stramaccioniho to vyhodnocuji jako neznalost a neschopnost rozlišit kvalitu hráče a možnost jeho uplatnění v týmu. Janko je sice v balíku nově příchozích a spadá pod ochranu nekomentovat výkonnost, ale neomlouvá ho přístup na hřišti, snaha angažování se ve hře a jeho pohybové dovednosti.

Tohle angažmá narušilo výkony nejefektivnějšího hráče týmu. Lafata, i když věkově za zenitem, je na českou ligu pořád efektivní. Je možné pozorovat, že menší zápasová vytíženost a nepravidelné nasazování do zápasu posouvají jeho výkonnost na nižší úroveň. Ta přestává stačit na kvalitnější výkony, které jsou potřeba v derby nebo třeba proti Plzni.

Jankův příchod zneklidnil také Václava Kadlece. Tento chlapec už na velké věci nedosáhne, protože nemá vůli, aby to zvládl, ale v zápase s Plzní bude klíčovým hráčem. Pro Spartu se stal drahým a neefektivním luxusem a pozoruji, že zapracoval jeho agent, který pravděpodobně nabídl Spartě prodej svého klienta do zahraničí. Podmínil jej ale Kadlecovým zařazením do sestavy a na post útočníka.

U Kadlece bylo i v minulosti možno vypozorovat, že jeho agent mu domluvil, aby kvůli snadnějšímu hledání nového angažmá v zahraničí zabral na hřišti. On skutečně pokaždé poslechl a zabral, a proto ho řadím mezi klíčové hráče v nejbližším zápase, protože na zimu se určitě připravuje jeho odchod. Zařadil se do kategorie obrátkového zboží a pro jeho agenta je finančně přínosnější ho prodat několikrát než doufat, že se dostane do velkého klubu a získá lukrativní kontrakt, který by vyrovnal ziskovost vícenásobného prodeje.

Tomáš Rosický a jeho přínos

Další Stramaccioniho velkou chybou je nereálný pohled na situaci Tomáše Rosického. Jeho zdravotní stav mu nedovoluje připravit se kondičně na 100 %, aby mohl odvádět na hřišti alespoň sedmdesát procent ze své reálné kvality. Pozorný a dobrý trenér musí na hráči poznat, že není připravený na zápasovou zátěž a je jedno, jestli jde o jednoho z nejlepších fotbalistů minulosti.

Současnost se neptá, jaké výkony odváděl v minulosti. Pro Spartu není Tomáš momentálně přínosem a tým se na něj nemůže spoléhat. V zápase s Duklou jsem u něj vypozoroval pár momentů, kdy už chybělo jen to, aby po ztraceném souboji a špatné přihrávce mávnul rukou a odešel ze hřiště.

Osobně jsem trpělivý a byl bych ještě trpělivější, kdyby Sparta postoupila do EL, protože by hráči byli více vytížení. V dané situaci je to velký problém, protože většina z nich, odehraje dohromady během týdne něco kolem devadesátí minut, a to je velice nízké číslo. Má to spíše kontraproduktivní efekt, protože se ztrácí zápasový rytmus a tempo a převažuje spíše tréninková zátěž, což se ve finále přenáší do zápasů.

Stramaccioni žádá o čas, ale v daném momentu to nevidím jako možné řešení. V kádru je mnoho hráčů na málo herních minut. Řada z nich nemá formu a nasazení v zápasech je na klub jako Sparta velice průměrné. K tomu musíme připočíst neklid domácích hráčů jako jsou Sáček, Šural, Frýdek, kteří by rádi zkusili zahraniční angažmá, ale z lavičky na něj těžko dosáhnou, takže o nějakém kolektivu, který by se semkl, nemůže být diskuse.

Zápas s Plzní bude pro Stramaccioniho velkou prověrkou. V neděli musí vyhrát, aby u mě nebyl za kašpara, i když tomu moc nevěřím a spíše favorizuji Plzeň, která se i díky vzrůstající střelecké formě Krmenčíka dostává do slibné formy, která ji v českém prostředí stačí na titul.

Kabina a fotbalovost

Plzeňská výkonnost má v posledních letech klesající kvalitu, ale s příchodem Pavla Vrby se Viktoria opět stala fotbalovější. Působí kolektivním dojmem a zdá se, že kabina není roztrhaná na různé zájmové skupinky. Fotbalovost a kolektivnost jsou dva klíčové faktory, které naopak chybí Spartě. Je mnoho názorů, že Plzeň už na evropský fotbal nestačí. Všichni, co zastávají tento postoj, mají pravdu, ale to neznamená, že Plzeňští nevyhrají v konkurenci s finančně mocnějšími kluby titul.

Objektivně je možno pozorovat Krmenčíkovo stoupající sebevědomí, které je vidět zejména při zakončování. Je jistější, snadněji si vybere místo na přihrávku, snaží se vyžádat míč a samotná koncovka nepostrádá lehkost. V kolektivu je potřeba mít pocit jistoty, že nechybí minimálně jeden hráč, který je schopen rozhodovat zápasy. K němu se přidávají další spoluhráči, protože věří, že i v posledních minutách bývá tento střelec připraven kdykoliv skórovat.

Krmenčík se blíží do střelecké pohody, kdy se mu bude zdát, že do čeho kopne, to skončí brankou. Tato situace je velice nebezpečná pro útočníka, který si začne myslet, že mu to bude střílet v každém zápase a začne zkoušet nefotbalová zakončení. Toto je jediné úskalí, které by Krmenčíka mohlo v zápase na Spartě zastavit a ubránit. Další hráč, kterému se lepší herní forma, je Kopic. Přidává i branky a také je u něj patrné větší sebevědomí ve hře. Oba si zahráli za národní tým a střelecky byli úspěšní, což jim opět zvyšuje jistotu a výkon stoupá.

Jsou Rolexky pravé?

Očekávám, že Krmenčík a Kopic spolu s V.Kadlecem by mohli být ti, co rozhodnou zápas. U Sparty by se dalo tvrdit, že je na rozdíl od plzeňských hráčů odpočatá a bude mít dostatek síly, aby Plzeň porazila. Tento předpoklad vyvracím argumentem nedostatečného herního vytížení a ztrátou, případně marným hledáním formy.

Stramaccioniho angažmá přirovnávám k africkým prodejcům falešných hodinek a zlatých prstenů, se kterými se mnoho lidí setkává na dovolených. Zkušenější turisté je odmítnou pohledem, protože ví, že to je fejk. Najdou se však i naivky, co to risknou a doufají, že je vše pravé. Křetínský si v létě právě koupil jedny z těch nepravých Rolexek, ze kterých mu začíná opadávat barva a zpožďují se.

Očekávám minimálně neprohru Plzně a u Sparty žádný zázrak ve výkonnosti. Může se pouze stát, že majitel nechá po neúspěšné neděli ověřit pravost plechových Rolexek, aby získal čas a nemusel potupně přiznávat, že jako jeden z mála naletěl pouličnímu prodejci fejků.

Autor: MilanLuhovyMilan Luhový

  • narozen 1. ledna 1963 v Ružomberku
  • za československou reprezentaci odehrál 31 zápasů, ve kterých dal 7 branek včetně jedné trefy na MS 1990
  • dvojnásobný nejlepší střelec československé ligy (1988 a 1989 v dresu Dukly Praha) a člen klubu ligových kanonýrů
  • trojnásobný vítěz československého poháru (1982 Slovan Bratislava, 1985 a 1990 Dukla Praha)
  • v zahraničí působil ve španělském Sportingu Gijón, francouzském St. Etienne nebo v řeckém PAOK Soluň

Předchozí příspěvky Milana Luhového najdete v sekci BLOGY.

Foto: sport-pics.cz/Pavel Lebeda


Zveřejněné názory, stanoviska, hodnocení a jiná vyjádření experta Milana Luhového
nelze považovat za vyjádření společností skupiny Tipsport.

Přečteno: 8 644x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého účtu u Tipsportu nebo si účet zdarma založte!

Založit účet