• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Ponorka prorazí zhuštěný prostor!

17. říjen 2017  Autor: MilanLuhovy 

Slavia bude mít ve čtvrtek možnost prověřit si své dovednosti a zjistit reálnější stav svých kvalit. Půjde o zkoušku z rychlosti, techniky a obratnosti. Zápas proti španělskému Villarrealu bude mít podle mě podobný průběh jako ten před rokem, kdy na totožného soka narazila Sparta. Jak to vidíte vy? Pojďme spolu diskutovat! Na fóru budu v úterý a ve středu od 15 do 19 hodin a ve čtvrtek čtyři hodiny před výkopem.


Loni bylo cílem Villarrealu vyhrát skupinu. A letos? To samé! Domácí tým tak bezesporu bude chtít vyhrát a získat tři body. Soupeř Slavie sice nepatří ve Španělsku mezi velké kluby, ale během své téměř dvacetileté historie v tamní elitní lize se začal proslavovat i na mezinárodní scéně – konkrétně od sezony 2003/2004, kdy poprvé odehrál zápasy v tehdejším Poháru UEFA a dostal se až do semifinále. Tam ho zastavila Valencia díky jediné brance vstřelené na domácím hřišti a bezbrankové remíze na stadionu Villarrealu.

Od této první anabáze v Evropě Villarreal chyběl v pohárech pouze třikrát. Jinak si třikrát zahrál Ligu mistrů, třikrát Pohár UEFA a pětkrát si vyzkoušel samotnou Evropskou ligu. Jde tak o velice zkušené mužstvo, které si svou kvalitu piluje každý víkend v těžkých duelech LaLigy.

Ponorka se už nepotápí

Villarreal měl v nejvyšší španělské soutěži pomalejší rozjezd a už v září po porážce 0:4 od Getafe se musel poroučet Fran Escribá, kterého nahradil historicky nejmladší trenér, který kdy usedl na lavičku žluté ponorky – devětatřicetiletý Javier Calleja, jenž svou krátkou trenérskou kariéru zasvětil mládežnickým mužstvům tohoto klubu.

Zatím se může pochlubit dvěma výhrami v lize. V prvním utkání vyzrál na Eibar (3:0) a o víkendu si odvezl tři body ze hřiště nováčka z Girony (2:1). V EL je na tom Villarreal stejně jako Slavia (čtyři body) a na prvním místě skupiny je jen díky lepšímu skóre. Úvodní zápas skončil vítězstvím Villarrealu 3:1 nad Astanou. Druhý duel na půdě Maccabi Tel Aviv, který skončil bez branek, byl zároveň premiérovým i pro samotného mladého španělského trenéra.

Sešívaní musejí počítat s cílem domácího celku a tím je první místo ve skupině. To je podmíněno vítězstvím ve všech domácích střetech a sbíráním bodíků na hřištích soupeřů. Villarreal hraje rychlý, kombinační a technický fotbal. Snaží se o držení míče a hledání možností, kdy a kde zrychlit kombinaci a překvapit soupeře rychlou kolmicí do prostoru nebo přechodem do rychlého protiútoku, kdy je soupeř otevřen dokořán a za obranou je mnoho prostoru pro náběhy a kolmé přihrávky.

Hrozba má jméno Bakambu

K rychlému přesunu a náběhům Villarrealu slouží rychlonohý a střelecky velice dobře naladěný Cédric Bakambu. Tomu se daří střílet branky v domácí lize, EL i za Demokratickou republiku Kongo. Poslední utkání v Gironě rozhodl právě Bakambu svými dvěma zásahy. To samé se mu ostatně povedlo i proti Eibaru, jemuž vsítil všechny tři góly. Pravděpodobně mu pomohla změna trenéra. Je to vidět i na stylu hry týmu, jenž dokáže využívat jeho rychlosti, náběhy a zakončení.

Bakambuovi v útoku velice dobře sekunduje Nicola Sansone, který je menší postavy, ale pohybově a rychlostně celkem slušně vybaven. Zejména je dobrým nahrávačem, ze strany hřiště si umí vhodně nabíhat do volných prostorů a rychle se přesouvat s míčem do protiútoků. Hra Villarrealu je kombinačně rychlá a roztažená do šířky, aby se vytvářel prostor pro kolmé náběhy. Tady musí být Slavia velice pozorná, protože rychlou kombinací a pohybem hráčů hra žluté ponorky rozpohybuje obrannou řadu sešívaných a vytáhne ji ze svých pozic. Právě to je moment pro náběhy již zmiňovaného Bakambua.

Být velice pozorný bude potřeba i při ztrátě míče na soupeřově polovině hřiště. Hráčům Slavie bude potřeba připomenout, že po ztrátě balonu není čas na výčitky chybujícímu spoluhráči, ale že je nutné se okamžitě vrátit zpět, jinak hrozí přečíslení a nebezpečí inkasování branky.

Vzhledem k tomu, že Slavia je kombinačně velice slabá a chybující, je velmi možné, že takových situací, které zadělají na rychlý přechod do útoku, bude v utkání více. Pouze v případě, že Jarda Šilhavý nebude mít odvahu pouštět se do ofenzivy a bude se chtít spoléhat pouze na defenzivu a standardní situace, budeme ochuzeni o akce s rychlými přechody do útoku.

Slavia musí přepnout na vyšší rychlost v myšlení a práci s míčem. V dosavadních zápasech jí stačilo několik vteřin na zpracování a následnou přihrávku, ale proti Villarrealu se tento čas velice zkrátí – to platí jak pro samotné Pražany, tak pro Villarreal. Sešívaní musejí zrychlit reakci na soupeře, který má výhodu v tom, že rychlou práci s míčem prostě umí. Samozřejmě také musejí počítat s rychlým trávníkem, jenž dává přihrávce tempo a umožňuje svižnou kombinaci na jeden dotek, která je základem hry Villarrealu.

Zaparkovaný autobus bez efektu

Nejsem přesvědčen, že Slavia se bude snažit hrát ofenzivnější fotbal, protože věřím, že si je vědoma toho, že kombinačně je na tom bídně a sama by se tak jen dobrovolně vystavovala nebezpečí.

Počítám tak s její vyčkávací taktikou před vlastním pokutovým územím a spoléháním se na to, že zhuštěním prostoru před vlastní brankou to domácím zkomplikuje. S tím, že se možná objeví nějaká standardka, která pořadatele zaskočí. Tato taktika však podle mě bude čekáním na porážku, protože si myslím, že i zhuštěným prostorem se Villarreal prokombinuje k brankovým příležitostem.

Pro Slavii a jejího trenéra to bude testovací zápas vlastních limitů. Psychologicky se hráči na toto utkání těší. Hrají ve Španělsku, příjemné podnebí, atmosféra, příležitost předvést se… A hlavně – ukáže se, jestli má samotný kouč schopnosti naučit tým hrát rychlý a přesný kombinační fotbal, který by mohl být konkurenceschopný alespoň s průměrnou Evropou.

Autor: MilanLuhovyMilan Luhový

  • narozen 1. ledna 1963 v Ružomberku
  • za československou reprezentaci odehrál 31 zápasů, ve kterých dal 7 branek včetně jedné trefy na MS 1990
  • dvojnásobný nejlepší střelec československé ligy (1988 a 1989 v dresu Dukly Praha) a člen klubu ligových kanonýrů
  • trojnásobný vítěz československého poháru (1982 Slovan Bratislava, 1985 a 1990 Dukla Praha)
  • v zahraničí působil ve španělském Sportingu Gijón, francouzském St. Etienne nebo v řeckém PAOK Soluň

Předchozí příspěvky Milana Luhového najdete v sekci BLOGY.

Foto: Profimedia.cz, sport-pics.cz/Pavel Lebeda


Zveřejněné názory, stanoviska, hodnocení a jiná vyjádření experta Milana Luhového
nelze považovat za vyjádření společností skupiny Tipsport.

Přečteno: 6 311x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého herního konta u Tipsportu, nebo si konto zdarma založte!

Založit účet