• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Postup Slavie prodlouží její herní stagnaci

5. prosinec 2017  Autor: MilanLuhovy 

Poslední zápas podzimu, který odehraje Slavia doma proti Astaně, určí i výši pokuty, kterou šéf klubu Jaroslav Tvrdík avizoval po remíze v Jablonci. Ještě před pokutami představil nový systém řízení klubu ve sportovní oblasti a zároveň podpořil Jaroslava Šilhavého. Od klubové legendy se očekává, že si s novým sportovním ředitelem Janem Nezmarem navzájem pomůžou.


Nejbližším cílem klubu je ale postup ze skupiny v EL a k tomu stačí remíza s kazašským celkem. Myslím, že Slavie v tomto utkání neprohraje a postoupí do jarních kol EL. Myslíte si totéž? Vaše názory mě zajímají! Diskutovat můžeme v úterý a ve středu vždy od 15 do 19 hodin a ve čtvrtek čtyři hodiny před zápasem.

Druhé utkání v řadě doma bývá často komplikovanější a ztrátové, takže se více přikláním k remíze, protože první duel proti Baníku byl vítězný. Na rozdíl od Plzně, která už svoje cíle splnila, je ve Slavii potřeba udržovat napětí až do čtvrtka. Není to způsobeno výší pokuty, ale obavou z nesplnění další mety. Nejprve to nevyšlo v kvalifikaci o LM, titul je při čtrnáctibodové ztrátě na Plzeň nereálný a ve hře tak zůstal pouze poopravený cíl, a to postup ze skupiny v EL.

Úspěch jako potíž

Postup do jarních bojů EL však bude pro klub problém. V takovém případě dojde k oddálení odchodu trenéra Šilhavého. Obrovská ztráta v domácí soutěži a hra týmu bez viditelného progresu jsou signálem k hledání nového muže na lavičku. Opět se budu opakovat, ale Jarda Šilhavý ve své práci stagnuje a nedostanete z něj více kvality, a to ani s příchodem Jana Nezmara.

Spousta lidí možná podlehne dojmu, že nějaké konzultace a návštěvy Juventusu Turín se projeví na lepších výsledcích, ale z mého pohledu je to mylná představa. Slavia se chce posunout výše a na to už Šilhavého schopnosti a dovednosti nestačí. Zde je potřeba pochopit a vidět, že ve hře Slavie schází kvalita v herním provedení. V případě, že tým je vzhledem k domácí kvalitě nadstandardně personálně obsazen a nepodává odpovídající výsledky, chyba je na straně realizačního týmu.

V takové situaci se musí řešit náhrada jako jasná priorita. To, zda je trenér klubová legenda, je v takovém případě naprosto nepodstatné. Jaroslav Tvrdík je ve svých tweetech na sociálních sítích, ve kterých veřejně vyznává podporu trenérům, neprofesionální a možná by mu měl akcionář také udělit pokutu, protože to komplikuje objektivní vyhodnocení situace.

Samotná stagnace v práci Šilhavého se automaticky projevuje i na výkonech hráčů a samotné hře. Když si vzpomenu na jarní část sezony, kdy se kolem Ngadeua míhaly stamilionové částky, tak při pohledu na jeho současnou formu musím říci, že by Slavia měla rychle jednat o jeho prodeji. Nedostanou za něj mnoho, ale pár desítek miliónů je lepších než další období stagnace a devalvace jeho ceny.

Oddalování rozhodnutí nahradit Šilhavého kvalitnějším trenérem přináší do jarní části velká rizika.

Důležitost druhé pozice

Druhé místo, zajišťující možnost hrát kvalifikaci o postup do LM, je současným cílem Slavie, ale stejné plány má také Olomouc, která má stejný počet bodů a čtvrtý Liberec navíc zaostává pouze o dva body. Někdo může namítnout, že odchod Nezmara Liberec oslabí a tým nebude na jaře podávat takové výkony, aby skončil na druhém místě. Je dobré nepřeceňovat podíl sportovního ředitele na výsledcích a hře týmu, protože tam je nejdůležitějším článkem samotný trenér, který pracuje dennodenně s hráči a jeho kvalita práce je odrazem kvality na hřišti.

Na jedné straně odchod Nezmara z Liberce a jeho příchod do Slavie neznamená automaticky temno v Liberci a záři ve Slavii, protože v Liberci zůstal dobrý trenér, zatímco ve Slavii je pořád průměrný kouč.

O Nezmarovi se mluví jako o pozitivně naladěném sportovním řediteli, který svým přístupem k práci vyvolává nadšení v klubu. Ve Slavii nastavili nový systém řízení. Ve sportovní oblasti půjde největší odpovědnost za Janem Nezmarem, který bude komunikovat s Jiřím Bílkem, ten se bude učit systémově plnit roli Pavla Nedvěda v Juventusu a v roli sportovního poradce představenstva bude partnerem Nezmara.

Možná to zní skvěle, ale má to velká rizika. Jiří Bílek ještě nesundal kopačky a vyrůstal celý život zde v Česku, obklopen a uvězněn lokálním přehledem a myšlením. Nejsem přesvědčen, že nástupem do nové funkce jeho hráčské myšlení okamžitě přepne do názorů a odpovědnosti hájící zájmy klubu. Je nemožné, aby se tak v krátkém čase oprostil od situace, že Jarda Šilhavý byl ještě před pár dny jeho nadřízeným a teď má být hodnotícím článkem jeho práce.

Proto si myslím, že tato funkce nebude mít valný přínos pro sportovní oblast. Slavia začíná experimentovat v období, které je klíčové pro jarní část ligy a musí splnit minimálně jeden cíl, tedy skončit v lize druhá. Dosazení Jiřího Bílka do této funkce pouze zmírní tlak na Šilhavého a může vést k horším výsledkům, protože Bílek nebude mít odvahu a ani zkušenosti, které by mu umožnily vidět nedostatky a chyby trenéra. Je to přirozená daň za nevyzrálost a nezkušenost.

České a zahraniční myšlení

Jan Nezmar může být do budoucna pro Slavii přínosem. Spíše než posílat ho na pozorování a konzultace do Turína, aby se něčemu přiučil, bych ve sportovní oblasti nechal vytvořit řídící model. Nejlépe agenturou, která se tím zabývá, její zkušenosti vycházejí ze zahraničních soutěží a jsou založené na profesionálech z oboru.

Jana Nezmara bych následně nechal agenturou zaškolit, aby byl schopen naplňovat standardy v řízení. Zde si myslím, že by Slavia udělala dobré rozhodnutí a do budoucna by z toho mohla profitovat. Jan Nezmar má stejný handicap jako Jiří Bílek, oba byli a jsou obklopeni českým myšlením. I když se Nezmar snaží vytvářet s kamarády různé aplikace o sběru hráčských dat a ta poté vyhodnocovat, nejde o komplexní řešení. Je to něco jako pokus-omyl, a to s sebou nese rizika, protože Slavia si v současnosti nemůže dovolit skončit v létě bez pohárů.

Myslím, že v klubu nejsou určeny priority ve správném pořadí, protože jednou z největších pro rok 2018 je postavit slávistické muzeum za 30 miliónů korun. To je velký omyl, protože nejdříve se musí investovat do sportovní struktury, která vás živí, a ne do nevýdělečného projektu. Říkám to se vší úctou ke všem hráčským i funkcionářským legendám. Prioritou by mělo být zkvalitnění realizačního týmu, aby se zlepšila hra i výsledky, a to samé by se mělo udělat ve sportovním řízení klubu, ale jak jsem zmínil, prostřednictvím zahraniční agentury.

Ve čtvrtek možná budou v Edenu slavit postup ze skupiny, ale zároveň by si měli uvědomit, že tento postup prodloužil stagnaci až do léta. To je v konečném důsledku může připravit o poháry.

Autor: MilanLuhovyMilan Luhový

  • narozen 1. ledna 1963 v Ružomberku
  • za československou reprezentaci odehrál 31 zápasů, ve kterých dal 7 branek včetně jedné trefy na MS 1990
  • dvojnásobný nejlepší střelec československé ligy (1988 a 1989 v dresu Dukly Praha) a člen klubu ligových kanonýrů
  • trojnásobný vítěz československého poháru (1982 Slovan Bratislava, 1985 a 1990 Dukla Praha)
  • v zahraničí působil ve španělském Sportingu Gijón, francouzském St. Etienne nebo v řeckém PAOK Soluň

Předchozí příspěvky Milana Luhového najdete v sekci BLOGY.

Foto: sport-pics.cz/Pavel Lebeda


Zveřejněné názory, stanoviska, hodnocení a jiná vyjádření experta Milana Luhového
nelze považovat za vyjádření společností skupiny Tipsport.

Přečteno: 5 145x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého herního konta u Tipsportu, nebo si konto zdarma založte!

Založit účet