• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Vystoupá Federer v Rotterdamu na vrchol?

11. únor 2018  Autor: GaelMonfils 

Milovníci rekordů, zpozorněte! Ačkoliv budíky řinčí v pozdně nočních hodinách, aby teleportovaly z říše spánku sportovní gurmány do srdce dalekého korejského poloostrova, já osobně budu od pondělí preferovat tenisovou událost v krajině coffee shopů, tulipánů a sýrů.


ATP Rotterdam

Období po grandslamu bývá tradičně hluché. I po lednovém Australian Open jsme mohli spočinout, zhluboka se nadechnout, jelikož „ploužák“ na palubovce bulharské haly v Sofii pramálo koho přivedl do ráže. Bylo by tomu tak i v následujícím týdnu, kdyby se neschylovalo k něčemu výjimečnému…

Seznamte se, nejstarší světová jednička!

Roger Federer už nikdy nevyhraje grandslam, rezonovalo mediálním světem v roce 2011, kdy bájný „Rog“ nevyhrál poprvé od roku 2003 jediný grandslam v sezoně. Pochyby byly umocněny totální nadvládou gumového muže ze Srbska. Ale netrvalo dlouho a trofej vyhrál v červnu následného roku, kdy ovládl milované kurty v All England Clubu s tradičně „vyšisovaným“ pruhem kolem základní čáry.

S touto věštbou se pojila druhá nešťastná predikce – že se už nikdy nevrátí na světový trůn. Jenže on na něj znovu s úsměvem usedl a vládl téměř půl roku. Všichni autoři, jež se samozvali sportovními Nostradamy, se za své nemilosrdné proroctví omluvili. Někteří bezprostředně, někteří až s dalšími vyhranými majory nejschopnějšího tenisového velvyslance.

Přichází první pětistovkový turnaj sezony. Město s největším evropským přístavem přiláká na svých zastřešených kurtech tenisovou smetánku. A že jde o hodně, svědčí i fakt, že se Federer s rotterdamskými pozdraví po dlouhých pěti letech. Událost si podmanil v letech 2005 a 2012. O co vlastně v Rotterdamu půjde? Hned o tři rekordy.

Roger se může stát nejstarší světovou jedničkou v otevřené éře tenisu. Prozatím tento rekord drží André Agassi, jenž se králem stal ve svých 33 letech. Druhou příčku stále hájí Rafael Nadal. Jenže to není všechno. Švýcar by se totálně osamostatnil ve statistice časového rozmezí, kdy se stal poprvé světovou jedničkou a kdy se na trůn vrátil naposledy. V případě, že v Rotterdamu postoupí do semifinále a vrátí se tedy v novém vydání žebříčku na čelo, tak tohle období bude čítat neuvěřitelných 14 let!

Poprvé byl jedničkou v únoru 2004. Nadalových prozatímních rekordních 9 let a 184 dní by se v této konfrontaci zdálo „úsměvných“. Měl by také šanci usilovat o statut nejstarší světové jedničky historie, která na prvním místě přezimuje do další sezony. Tohle prvenství drží taktéž stále ještě Nadal. Zkrátka – hned několik rekordů může letos padnout, zvlášť když zdraví jeho úhlavního rivala je velmi vetché. Španěl se fanouškům představí nejdříve v březnu v Acapulcu.

Není sporu o tom, že je Federer schopen čelit největším výzvám. Takhle krátce se vrátit po vítězném grandslamu a zápolení v pětisetovém finále svědčí o maximální důvěře ve vlastní fyzickou kondici. A to je špatné znamení pro všechny jeho konkurenty. I marodi se budou mnohem složitěji vracet. Svůj návrat do Rotterdamu načasoval vzhledem k ranci bodů, který obhajuje v Indian Wells a v Miami, velmi trefně. Vycítil jedinečnou možnost opět poškádlit historii.

Pomalý kurt a měkké míčky

Pokud budu vycházet z loňského ročníku turnaje v Rotterdamu, tak si někteří hráči stěžovali na příliš měkké míčky, které po servisu vyskočí někde do úrovně pasu, zatímco jejich tradiční zkušenost s jinými míčky je taková, že jejich podání soupeř vybírá někde na úrovni ramene. Grigor Dimitrov se velmi těžce přizpůsoboval odlišným podmínkám, které panovaly v Sofii a následně v Nizozemí. Zmiňoval atmosféru, míčky, kurt. Nejlépe se přizpůsobil specifickým podmínkám Tsonga s Goffinem.

Prvně jmenovaný Francouz však nebude moci obhajovat svůj titul, poněvadž si způsobil v semifinále v Montpellier zranění kolenní šlachy. Nešťastně musel vzdát skvěle rozjetý duel proti krajanovi Pouillemu. Z letošní osádky se mi jeví opětovně jako vysoké akcie Goffina. Jemu by skutečně ten kurt neměl dělat potíže a nižší odskok při jeho výšce tím tuplem ne. Naopak Zverev loni tento turnaj proklínal, kdy byl velmi rozhořčen po nevydařeném úvodním zápase proti antukáři Thiemovi. Podmínky mu neumožňovaly zasypat kurt winnery, Thiem mnohem lépe returnoval jeho podání. Halový kurt přirovnal k mokrému antukovému kurtu. Tyhle zákonitosti by měly podpořit opětovně fantastickou jízdu Francouze Herberta a dopomoci mu přiblížit se k obhajobě bodů. Čekám, že kvalifikací projde.

Jeví se, že se Federer potká ve čtvrtfinále se svým brachem Wawrinkou. Tento scénář má ale trhliny, poněvadž forma Wawrinky je po zranění kolena stále kolísavá a zralá na výpadky, jak potvrdil v Sofii. Porazit v prvním kole Griekspoora je povinnost, ale proti lepšímu z domácího dua De Bakker/Haase by mohl mít problémy. Robin Haase zahrál velmi dobře loni proti Goffinovi a přátelská kulisa zintenzivní jeho snažení.

Mnohem zapeklitější se jeví sestava semifinálová. Při absenci Tsongy se otevřel prostor několika hráčům. Přijde mi, že by mohl Gasquet využít této nešťastné události, prokazuje nějakou formu, opět vládne v Montpellier. Můj odvážný tip na „blockbuster“ turnaje je – David Ferrer porazí v prvním kole Alexandera Zvereva. Vzhledem k výše popsanému a k aktuální (ne)formě Zvereva se mi to jeví jako ne úplně zcestné. Raketu mu může posvětit navíc pozitivní vzájemná bilance.

Ze spodní části pavouka by se mělo o finále poprat trio Dimitrov, Goffin, Berdych. Favorizuji Goffina nehledě na krajně traumatizující vzájemnou bilanci s Dimitrovem.

Paralelně se hrají slaběji dotované podniky v Buenos Aires a premiérový ročník ATP turnaje zažívá New York, kde se bude pokračovat v odkazu Laver Cupu, povrch kurtu bude černé barvy. V Buenos Aires je největším favoritem Thiem, jenž by si neměl nechat uniknout trofej. Černým koněm bude z mého pohledu Edmund. Silný bude v domácím prostředí bojovník Schwartzmann.

New York pochopitelně přivábil povětšinou servismany z druhého, třetího sledu. Jim se vymyká snad jen Kei Nišikori, hráč světové třídy, jenž se však prozatím rozehrává po zranění na podřadnějších turnajích. Tipovat premiérové vydání turnaje je ošidné, ale domácí hráči by měli mít navrch. Velký průlom touží udělat čerstvý juniorský grandslamový vítěz z Australian Open a následovník slavného rodu Kordů Sebastian.

Přeji mnoho potěšení ze hry.


Autor: GaelMonfils

Máte zájem o psaní blogů? Ozvěte se nám na blogy@tipsport.cz.


Foto: Jiří Vojzola

Přečteno: 1 488x

Kurzová nabídka:

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého herního konta u Tipsportu, nebo si konto zdarma založte!

Založit účet