• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Favority jsou Kanada a Rusko. A co Češi?

12. únor 2018  Autor: zahrady 

V jihokorejském Pchjongčchangu bude od 14. února upřena pozornost k hokejovému turnaji. Po dvaceti letech se budeme muset obejít bez hráčů NHL. Hrací systém turnaje zůstává stejný. Dvanáct týmů je rozděleno do tří skupin, každý tým ve skupině sehraje s každým vzájemný zápas. Poté jsou všechny mančafty seřazeny do žebříčku od 1.-12. místa na základě výsledků ve skupinách.


Hokej v Jižní Koreji

Přímo do čtvrtfinále postupují vítězové skupin a nejlepší tým z druhého místa. Zbylých osm týmů bude nasazeno do kvalifikace o čtvrtfinále.

Pro zajímavost trocha statistiky. V celkové nominaci na hokejový turnaj je 300 hráčů, z toho z KHL se do nominace dostalo 89 borců a z české Tipsport extraligy 26. Co je zajímavé, tak se dostalo i na čtyři hráče z WSM ligy. Mezi kluby bude mít největší zastoupení Petrohrad, který bude reprezentovat 19 hráčů.

Česko

Ve skupině A narazí náš tým na Kanadu, Švýcarsko a domácí Jižní Koreu.

Kdybych měl říct první, co mě napadne o hokeji v Soči před čtyřmi lety, tak to bude čtvrtfinále proti USA a laciné góly Ondřeje Pavelce. Hra zas tak zlá ve čtvrtfinále nebyla, jenže nezachytal brankář.

Tehdy se neúspěch svezl po trenérovi Aloisi Hadamczikovi, byť hlavním viníkem byl z mého pohledu Pavelec, který ještě měl nehoráznou drzost v médiích kritizovat trenéra, přitom góly dostává brankář, nikoliv trenér.

Doufám, že Josef Jandač bude mít štěstí na lepší brankáře a také spolehlivější hráče. Josef Jandač postupně dává tým do kupy od konce ledna. Kompletně se ovšem tým sejde až v Soulu.

Jandač se bude spoléhat hlavně na zkušenost. Největší zastoupení v nominaci má KHL s 15 hráči, Tipsport extraligu bude zastupovat osm borců.

Kapitánem týmu bude Martin Erat, který už má bronz z Turína 2006. Naopak Gulaš, Mertl, Mozík, Polášek a Kubalík budou mít první start na velkém turnaji. Totéž platí zřejmě o třetím brankáři Patriku Bartošákovi.

V nominaci překvapivě chybí Zbyněk Michálek a Martin Růžička. Zejména u Růžičky je to velké překvapení. Kdo mě v nominaci překvapil a možná na Růžičkův úkor je Michal Vondrka.

Ve skupině, i když máme dva papírově slabší soupeře (Jižní Koreu a Švýcarsko), tak to budou velmi složité zápasy. Očekávám, že první místo ve skupině obsadí Kanada a my se popereme se Švýcarskem o druhou pozici.

V přípravném utkání s Finskem jsme v Koreji prohráli 0:2.

Kanada

Tým Kanady má za sebou bezesporu nejvíce přípravných turnajů. Svůj tým formuje prakticky od léta. Mají za sebou vydařené turnaje a také podniky, kde očekávání bylo jiné.

Javorový list má na střídačce renomovaný realizační tým, kde nechybí Dave King, Martin Brodeur, Willie Desjardins. Dlouho se spekulovalo, jestli za Kanadu nenastoupí Jerome Iginla. Podle mě jeho start nikdy reálný nebyl a byl to pouze výmysl novinářů.

V nominaci překvapivě chybí nejlepší kanadský střelec v KHL Paul Szczechura. Kanaďané berou zkušený tým, nejmladší borec je pětadvacetiletý Christian Thomas, věkový průměr celého týmu je 31 let a nejstarším hráčem by měl být sedmatřicetiletý Chriss Lee.

Výběr je složen především z hráčů KHL a z Evropy. Přesto většina hráčů má velké zkušenosti z NHL. Jen namátkou Chris Kelly 925 zápasů v NHL, Derek Roy, René Bourque více než 700 startů v NHL.

Jedničkou v brance by měl být Ben Scrivens. Kdo mi chybí v nominaci je Alexandre Mallet z Brna, i když jsem tušil, že o něm trenéři neuvažují, protože nebyl povolán na žádný přípravný turnaj.

Kanada má silný tým a může dojít daleko. Musí se ovšem vyvarovat zbytečných excesů z Karjala Cupu, kde tým neměl disciplínu. Ve skupině určitě aspirant na 1. místo a přímý postup do čtvrtfinále.

Kanada v rámci přípravy sehrála zápas proti Lotyšsku a Bělorusku a oba shodně vyhrála 2:0.

Švýcarsko

Před čtyřmi lety bylo Švýcarsko rovněž soupeřem českého týmu a zápas ve skupině vyhrálo 1:0. Na jejich hře se toho moc nezměnilo, protože jejich taktika je pořád stejná. Hlavně hrát na precizní obranu a neinkasovat.

Oni brání v pěti hráčích na brankovišti a když je nejhůř snaží se kotouč dostat za modrou čáru. Obranný val v brankovišti jde opravdu těžko propálit v přehuštěném prostoru.

V obraně samozřejmě nechybějí Rafael Diaz a Felicien Du Bois. V útočných řadách stálice Ambühl, Hollenstein, Praplan, Schäppi. Pozor si musí každý soupeř dát hlavně na Ambühla a Hollensteina, protože jejich brejky jsou často smrtící.

Pro někoho může být překvapením, že nebyl do výběru povolán Damien Brunner, který má zkušenosti z NHL. Pokud se dostanou Švýcaři do vedení jsem si jistý, že s jejich propracovanou obranou neprohrají.

Rovněž si myslím, že ve vzájemném zápase proti Švýcarsku mnoho branek nepadne. Jestli někdo z papírově slabších týmů překvapí, tak to bude Švýcarsko, i když já ho už dnes za slabšího soupeře nepovažuju. Švýcarsko v přípravě remizovalo s Německem 1:1.

Jižní Korea

Domácí tým není radno podceňovat. Dokázal překvapit na Channel One Cupu, kde sice všechny zápasy prohrál, ale dovolím si říct, že je odehrál se ctí.

Dlouho se trápila Kanada a Finsko se Švédskem rovněž. V létě na Mountfield Cupu Jižní Korea v žádném zápase herně nepropadla a uhrála přijatelné výsledky. Jižní Korea nepochybně vše bude mít založené na obraně podobně jako na předchozích akcích. Jejich nevýhodou je, že lední hokej je v Jižní Koreji ještě pořád okrajový sport a fungují tam jen tři profesionální týmy, jeden armádní…

Hokej se začal brát vážně až po získání pořadatelství ZOH. Přivedli trenéry a zahraniční hráče, kteří získali korejské občanství. Většina týmu je složená z Anyang Halla tedy z týmu ze Soulu hrající Asijskou ligu.

Jedničkou v brance bude Matthew Dalton. V nominaci samozřejmě nechybějí Alexander Plante nebo Ki Sung Kim. Několik hráčů se narodilo v Kanadě a je to na jejich pojetí hry znát.

Trenér Jim Paek a jeho asistent Richard Park má omezené možnosti, protože v Jižní Koreji je cca 100 registrovaných hráčů. Přesto cíle malé nejsou.

Jim Paek přebral Koreu v roce 2014 a říká, že od svého nástupu se chystá na tento turnaj a cíl je vyhrát. Z mého pohledu by si měla Jižní Korea hokej užívat a radovat se za každou vstřelenou branku.

Možná při velké dávce štěstí se podaří v jednom zápase překvapit, ale spíš si myslím, že i třeba po vyrovnaném výkonu prohrají se ctí.

Jižní Korea v rámci přípravy sehrála dva zápasy s Kazachstánem. První prohrála 1:3 a druhý ovládla 3:0. Teď ještě před startem sehraje jeden duel proti výběru Ruska.

Ve skupině B se utkají Rusko, USA, Slovensko a Slovinsko. Nejžhavějším adeptem na přímý postup do čtvrtfinále je sborná.

Rusko

Dopingová aféra nabírala na obrátkách a dlouho hrozilo, že ruští hokejisté nebudou moci v Koreji nastoupit. Vzhledem k dopingovým prohřeškům zakázal MOV těsně před oznámením nominace start několika hráčům. Konkrétně to byli Anton Bělov, Michail Naumenkov, Valerij Ničuškin a Sergej Plotnikov.

Oleg Znarok dokázal i tak složit silný tým. Jak většina asi tušila, kromě dvou hráčů je celý výběr z Petorhradu nebo CSKA Moskva. Z pětadvaceti­členného týmu je pouze brankář Košečkin a útočník Mozjakin z Magnitigorsku.

Samozřejmě nechybějí veteráni Dacjuk s Kovalčukem, pro které to bude už pátá olympiáda. Zajímavé bude sledovat, jak zahraje Kovalčuk, protože občas na velkých akcích přetahoval střídání a těžko se nechal ukočírovat.

V novodobé éře je unikát, aby na velkém turnaji bylo 15 hráčů z jednoho týmu (Petrohradu). Dalších osm je z CSKA Moskva. Nechybí mladší generace Gusev, Zub, Barabanov, Gavrikov, kteří už mají zkušenost z MS a ještě přichází další mladé hvězdy Grigorenko, Kaprizov, Chafizullin.

Sborná bude mířit vysoko. Pokud vyhraje základní skupinu, tak určitě přejde i přes čtvrtfinále, kde by narazila na hratelnějšího soupeře.

USA

Reprezentaci USA postihla před nedávnem smutná zpráva. Měsíc před začátkem zemřel generální manažer Jim Johansson. Trenér Tony Granato nominoval 25 hráčů – osm beků a čtrnáct útočníků.

Mezi trojicí gólmanů nechybí dobře známý Brandon Maxwell, který si premiéru odbyl v listopadu na Německém poháru. Už probíhají spekulace, že by Maxwell mohl být jedničkou, protože zná spoustu hráčů Slovinska z české ligy.

Uvidíme, jestli to je opět hříčka novinářů, nebo to bude pravda. Já si spíše myslím, že jedničkou bude Rayn Zapolski. Přiznám se, když si přečtu nominaci USA, tak ve mě žádné emoce nevzbuzuje.

Z beků snad Blum, Gilroy, Wisniewski. Z útočníků Arcobello, Kolarik, Slater, O'Neill a to je všechno. Nelze srovnávat jejich a kanadskou soupisku. Podotýkám, že píšu o svém názoru, že se mi tento výběr nezamlouvá a spíše si myslím, že to daleká cesta turnajem nebude.

Slovinsko

Reprezentaci vede finský trenér Kari Savolainen, kterému s nominací pomáhal Nik Županič, jenž reprezentaci ještě nedávno vedl jako hlavní trenér.

Do pětadvacetičlenného výběru je zařazeno šest hráčů z Česka. Zajímavé je, že pouze Blaž Gregorc je z Hradce Králové a zbylá pětka působí ve druhé lize – konkrétně Kovačevič, Podlipnik, Pavlin, Repe, Pajič.

Dalších šest hráčů má zkušenost z české extraligy. Ze Slovinské repre má jako jediný zkušenost z NHL Jan Muršak, kde odehrál 46 zápasů. V KHL působí Sabolič, Jeglič, Tičar.

V Soči skončilo Slovinsko na sedmém místě. Slovinci můžou být hodně nebezpeční zejména v přesilovkách. Oni mají svůj tým pospolu už dlouho. Když si projdu nominaci, tak spoustu hráčů pravidelně hraje na MS a také má zkušenosti z KHL. Při troše štěstí mohou sedmé místo ze Soči zopakovat.

Slovensko

Slovenští bratři mě nařknou ze zaujatosti, i když jsem ke všem spravedlivý a snažím se být jako sázkař nestranný.

Nevím, kdo vymyslel, že se slovenská extraliga nebude přerušovat v době tohoto turnaje a ještě se uskuteční utkání hvězd. Tohle je prostě možné jen u Slováků. A tahanice, jestli asistent trenéra Vladimír Orságh bude v Banské Bystrici uvolněn k repre, nebo ne, mi přijde krajně nedůstojné.

Velké pozdvižení způsobila samotná nominace trenéra Craiga Ramsaye, který se rozhodl (kromě Patrika Lampera) vynechat hráče Slovanu Bratislava. Na Slovensku velké téma a údajně někteří hráči tohle v sobě dusí a nesou nelibě, byť ve Slovanu neprožívají povedenou sezonu.

V nominaci chybí také brankář Július Hudáček z Čerepovce. Trenér Ramsay povolal jen dva hráče z KHL, 14 borců z české Tipsport extraligy a zbytek doplnil borcema ze slovenské Tipsport ligy. Kapitánem by měl být Ladislav Nagy.

Na soupisce chybí Vladimír Dravecký, který na turnaji v Hamaru porušil životosprávu. Nominaci skládal dohromady kromě trenérů také generální manažer Miroslav Šatan a trenér brankařů Ján Lašák.

Na Slováky jsem měl v průběhu sezony několikrát vsazeno, takže jsem jejich zápasy aktivně sledoval. Jejich hra je založená na urputné a přesné defenzivě s cílem vyhrát třeba 1:0 nebo 2:0.

Jsem si jistý, že v jejich zápasech mnoho gólů padat nebude. To je také styl kouče. Trochu bych Slováky přirovnal ke Švýcarům. V současnosti hrají podobný styl. Na Německém poháru v listopadu nebo v prosinci na turnaji v Hamaru padlo minimum gólů a totéž bude platit i teď.

Ve skupině C se utkají Finsko, Švédsko, Norsko a Německo. Každý z nás se asi bude ve skupině těšit na severské derby Finsko – Švédsko, což by měl být i zápas o přímý postup do čtvrtfinále.

Finsko

Trenér Lauri Marjamäki zařadil do nominace i dva hráče z MS do dvaceti let – Miro Heiskanena a Eeli Tolvanena. Naopak už na čtvrtou medaili může zaútočit Lasse Kukkonen. Premiéru ne velkém turnaji zažijí Julius Junttila, Sakari Mäninnen či Jukka Peltonen.

Ve výběru je 16 borců z KHL. Nechybí samozřejmě ani zkušenost v podání osobností jako Kontiola, Kemppainen, Hartikainen, Pyörälä, Lepistö…

V brance by měl být jedničkou Mikko Koskinen. Do konečné nominace se nevešli Aaltonen nebo Korpikoski, což je pro mě velké překvapení. Pro Suomi platí to, co pro českou repre. Neúčast hráčů z NHL dává větší naděje na medaili, ale Finsko není tým, kterému bych nejvíc věřil.

Švédsko

Rikard Grönborg nepatří zrovna mezi mé oblíbené trenéry, ale na MS se mu podařilo sestavit tým, který získal zlato. Uvidíme, jestli přidá další úspěch v Koreji.

Já si spíš myslím, že ne. Na MS měl zkušené borce z NHL a takový tým se ani nemusí koučovat, navíc porazit ve čtvrtfinále Švýcarsko zas tak obtížné nebylo a Finsko také v nějak oslnivé formě nehrálo.

Z nominace je ve výběru téměř polovina mistrů světa. Kdo je asi velkým překvapením, tak je sedmnáctiletý talent v obraně Rasmus Dahlin.

Lídrem by měl být Dahlinův spoluhráč Joel Lundqvist. Nejméně zkušeností má náhradní brankář Magnus Hellberg se šesti starty a bek Simon Bertilsson, který za repre má o zápas víc.

Největší zastoupení má samozřejmě KHL. Netroufám si tipnout kdo bude v brance jedničkou, protože Viktor Fasth i Jhonas Enroth jsou na stejné úrovni.

Samozřejmě nechybějí zkušení borci v obraně Ahnelöv, Hersley, Kronwall, v útoku Lindholm, Lidström, Möller, Omark…

Tři korunky podle některých odborníků můžou být favoritem na zlato, ale já si myslím, že úspěchem bude medaile. Před čtyřmi lety z toho bylo stříbro po porážce 3:0 ve finále od Kanady.

Norsko

Pro mě je ještě dnes zápas Česko – Norsko z MS noční můrou. Skončil po šedesáti minutách 0:0 a tím nahlodal české sebevědomí a byl to, dovolím si říct, začátek zkázy.

Potom už to šlo ráz na ráz a turnaj končil dřív než každý z fanoušků chtěl. Norové si start v turnaji zajistili v kvalifikace 2016. Trenér Petter Thoresen na tento svátek nominoval i dva hráče z české extraligy.

Podle očekávání v týmu nechybí Alexander Reichenberg a bek Daniel Sórvik, i když u něj jsem to tolik nečekal. Naopak se do nominace nevešel Nicolai Bryhnisveen a brankář Lars Volden.

V kvalifikaci nechyběli brankář Söberg, beci Sveum, Kaasastul a zkušený Tellefsen. Těžko půjde nahradit Zuccarella a Martinsena, kteří válčí v NHL. Největšími hvězdami by měli být bratři (synové trenéra) Thoresenové.

Ve výběru je také osm borců, kteří hrají ve švédské Elitserien. V nominaci nechybí zkušení beci Holos, Bonsaksen, v útoku Olimbové, Olsen, Bastiansen.

Na velkém turnaji dosud nestartovali brankář Holm a útočníci Hoff a Salsen. Od Norska velká očekávání být nemohou. Je to tým, na kterém si někdo ve vyřazovací části pochutná.

Německo

Trenér Marco Sturm do rozšířené nominace zařadil 30 hráčů a také odchovance českého hokeje Dominika Kahuna. Po dvaceti letech by v repre rád na svého otce navázal také Bjorn Krupp.

Němci prozatím mají zveřejněnou rozšířenou sestavu a její zúžení nechává kouč Sturm až na poslední chvíli, tedy po odehrání přípravných zápasů. Jisté je, že škrtne jednoho brankáře a zřejmě tři obránce a jednoho útočníka.

Přesto nominaci jistou by měli mít brankáři Endras a Pielmeier. Beci Seidenberg, Ehrhoff a myslím si i Jhonas Müller. Z útočníků Hager, Goc, Plachta s největší pravděpodobností také chybět nebudou.

Německo zřejmě svede s Norskem duel o třetí místo ve skupině. V této hádance bych asi víc věřil Němcům, kteří mi přijdou, že mají v poslední době ustálenější výkony

Na závěr mi dovolte pár tipů, které můžu doložit svými sázkami. Na úvod duel Slovensko – OSR (Rusko) mnoho gólů zejména v první třetině nepřinese.

Na zápas Slováků proti USA jsem vsadil, že oba týmy nedají dva a více gólů v docela lahodném kurzu.

V další sázce se domnívám, že Česko nedá ve skupině více než 12 gólů.

Moje sázky znáte a jaké jsou Vaše? Budu rád, pokud po přečtení blogu zanecháte svůj názor v komentářích.


Autor: zahrady

Máte zájem o psaní blogů? Ozvěte se nám na blogy@tipsport.cz.


Foto: sport-pics.cz/Pavel Lebeda, Profimedia.cz


Přečteno: 2 023x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého herního konta u Tipsportu, nebo si konto zdarma založte!

Založit účet