• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Šachový rok startuje v Berlíně

8. březen 2018

Rok 2018 je ve znamení hned tří velkých šachových akcí: turnaje kandidátů v Berlíně, šachové olympiády v Batumi a zápasu o mistra světa v Londýně. A právě první jmenovaná událost začíná už 10. března. Oči celého šachové světa se přesunou do Konferenčního centra Kühlhaus v Berlíně, kde se rozhodne o tom, který z osmi kandidátů vyzve úřadujícího světového šampiona Magnuse Carlsona.

Časová kontrola bude 100 minut na 40 tahů, 50 minut na dalších 20 tahů a poté 15 minut na zbytek partie, vše s bonifikací 30 vteřin na tah, počínaje prvním tahem.

TURNAJ KANDIDÁTŮ

Levon Aronian

Hlavní favorit, oblíbenec široké šachové veřejnosti (pro svůj náročný útočný styl a vstřícné vystupování), velmi kreativní hráč, který dokáže ve velkém stylu porazit kohokoliv včetně mistra světa Carlsena (fanouškům se jistě vybaví jeho brilantní partie z loňského Norway Chess).

V posledních letech celkově vyzrál, usadil se a vypadá to, že našel velkou šachovou pohodu. Jeho výsledky jsou opravdu excelentní a jistě sám cítí, že tohle je zřejmě jeho poslední šance, jak si zahrát o titul mistra světa. Konkurence dravého mládí je v šachu neúprosná, a ne každý dokáže vzdorovat času jako Anand.

Fabiano Caruana

Americký velmistr se nachází v krizi, poslední měsíce se mu nedaří, a to hlavně černými kameny. Jestli se dá od někoho očekávat propadák, bude to zřejmě on. Na druhou stranu se ale umí dostat do zabijáckého módu a drtit jednoho velmistra za druhým (jeho fenomenální výkon na Sinquefield Cupu 2014, kdy dokázal vyhrát 7 partií v řadě nelze zapomenout).

To je také důvod, proč je stále jedním ze spolufavoritů. Náznak zlepšení předvedl na prosincovém London Classic, kde v tiebreaku zdolal Nepomniachtchiho. Důležitá pro něj budou úvodní kola a pokud se vyhne nějakému nečekanému zaváhání, bude opět vysoko, i když na vítěze bych ho netipoval.

Vladimir Kramnik

Oprávněná divoká karta pořadatelů (i když část fanoušků by ho nejraději vyměnila za MVL). Aktuálně třetího muže žebříčku prostě nelze opominout. Poziční šachista s obrovskými zkušenostmi, jehož nevýhodou bude asi věk a z něho plynoucí možná únava. Myslím, že své okamžiky v boji o titul mistra světa už má za sebou (2000–2007). Pokud mu dobře vyjde první polovina turnaje, může skončit do 3.místa, na samotné vítězství by podle mě potřeboval i zaváhání hlavních soupeřů.

Sergej Karjakin

Ztělesnění klidu a jistoty, defenzivní hráč s ocelovými nervy a výbornou technikou. Jeho velkou předností je psychická odolnost, nevadí mu počkat si na svou šanci přes množství remíz. To ostatně bylo vidět v jeho zápase s Carlsenem – ač v zápase nedostal žádnou šanci, přivedl mistra světa do úzkých a vynutil si tiebreak. I když neuspěl, ukázal svou sílu a rozhodně byl důstojným vyzyvatelem. Svůj souboj s Carlsenem oprávněně nepovažuje za uzavřenou záležitost a osobně ho tipuji za černého koně turnaje!

Šachrijar Mamedyarov

Nenápadně, krok po kroku, se tento ázerbájdžánský velmistr propracoval až na druhé místo světového žebříčku. Dvojnásobný juniorský mistr světa, bývalý mistr světa v rapidu a spolu s Radžabovem hlavní tahoun ázerbájdžánské reprezentace. Jeho doménou je agresivní útočný styl, ale čas od času se nedokáže vyvarovat hrubých chyb a také výkonnostních výkyvů. Českým fanouškům může být dobře znám, jelikož několik let jezdil s oblibou hrát Czech Open do Pardubic.

Wesley So

Americký velmistr s filipínskými kořeny, velký talent již od dětství (ve 12 letech reprezentoval Filipíny na šachové olympiádě v Turíně). Jeho výsledky jsou dost závislé na psychické pohodě (v roce 2016 byl prakticky neporazitelný, naopak loňský rok se mu dost nevydařil a utrpěl několik nečekaných porážek).

Jeho maximum 2822 mu zajistilo i druhé místo světového žebříčku, nyní se nachází těsně pod hranicí 2800 na čtvrté pozici. Nevím, jak dobře by se dokázal připravit na zápas s Carlsenem, protože se mu s ním extrémně nedaří (+0 –4 =8), takže takový zápas by nebyl fanoušky šachu moc vítaný. Očekávám od něj hodně remíz a umístění v polovině startovního pole.

Alexander Grischuk

Ruský velmistr, od kterého se v turnaji nečekají žádné velké věci, nicméně odepisovat ho předem by byla chyba. Dvojnásobný mistr světa v blitzu, mnohonásobný reprezentant (např. zlaté olympijské medaile v týmu s Kasparovem, Svidlerem, atd.), kombinačně naladěný s pevnými nervy a nesmírně rychlou rukou. Vždy na mě působil dojmem bohéma a gamblera, kterému by se šachy hrály lépe ještě v předpočítačové éře, je otázkou, s jakou motivací do turnaje jde.

Ding Liren

V současné době nejsilnější čínský velmistr a trojnásobný šampion Číny bude pro většinu fanoušků trochu záhadou. Do turnaje se kvalifikoval jako poražený finalista World Cupu, kde podlehl Aronianovi až v rapid tiebreaku. A právě Levon Aronian, největší favorit turnaje, bude jeho soupeřem v prvním kole. Zdálo by se, že tedy těžký los, ale opak může být pravdou.

Ding na Levona umí velmi dobře zahrát a má s ním výbornou bilanci (+3 –0 =8)! V turnaji, který je spíše maratonem než sprintem, se nedá očekávat, že by první kolo bylo nějak extra bojovné, takže se nejen v této partii nabízí sázet na neprohry outsiderů – remíz bude obrovské množství.

Kompletní los turnaje je již několik týdnů znám, takže partie prvního kola jsou již nějakou dobu v nabídce, stejně jako sázky na celkové pořadí. Z každého kola bude nejméně jedna partie zařazena do live nabídky, a to včetně rozšířených možností (první tahy, počet tahů apod.).

Koho byste rádi viděli v roli příštího vyzyvatele?

Foto: Profimedia.cz

Přečteno: 615x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého herního konta u Tipsportu, nebo si konto zdarma založte!

Založit účet