• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Jedenáctý triumf pro Nadala?

16. duben 2018  Autor: GaelMonfils 

Forhendové zkrácení nebylo vyrobeno v mistrovské dílně, sneslo se daleko za síť a stalo se snadnou kořistí brilantního mladíka v oranžovém tílku. Ten jej potrestal precizní forhendovou „zatáčkou“ po lajně a mohl upadnout naznak. Podlehnout mámení slastných chvil slávy, nechat se v myšlenkách oslepit leskem stříbrné mísy označkované štítkem „Masters 1000“ a zpečetit svou ranou genialitu.


ATP Monte Carlo

Psal se rok 2005 a souboj dvou antukových válečníků, temperamentních španělsky mluvících jižanů, vyhrál ten mladší. S bujnou hřívou spoutanou šátkem Nike. Rafael Nadal poráží Guillerma Coríu a nenávratně jej střídá na antukovém trůnu. Za pyšného dozoru svého strýčka.

Nic z toho už dávno není pravda. Coríu už před 13 lety z kurtů odplavila Nadalova fenomenalita a zejména těžký hit od nenasazeného krajana Gaudia ve finále Roland Garros v roce 2004. Ani strýček Toni, tak mocně se dmoucí pýchou onoho roku 2005, kdy se jeho synovec poprvé zakousl do pamlsku určenému vítězi tisícového mistrovství, není v jeho týmu. Všechno jednou končí, jen Rafa Nadal zůstává.

Destinace, která Rafovi svědčí

Monte Carlo Rolex Masters je mým nejoblíbenějším podnikem po Wimbledonu. Ačkoliv se od roku 2009 jedná o nepovinnou tisícovku, tak se nadále těší velké popularitě a nabízí mnoho strhujících bitev. Celý areál je protkán stromovou zelení, zasazen do klikaté dopravní infrastruktury, obehnán starými domky i luxusními přímořskými středisky. Návštěvníkům turnaje se odkryje přímo z kurtů impozantní pohled na azurové moře a přepychové jachty brázdící hladinu Středozemního moře. Největší z kurtů nabízí kapacitu 10 200 míst.

Není nijak průlomové určit, že největším favoritem je světová jednička a desetinásobný vítěz podniku. Zejména poté, co si antuku osahal již v reprezentaci v rámci ostrého souboje proti Německu. V prvním duelu s Kohlschreiberem napáchal přes 50 nevynucených chyb, nastřílel devět dvojchyb a neatakoval ani zdaleka svou loňskou antukovou úroveň. Poté čelil za nepříznivého stavu věcí pro Španělsko nabuzenému Zverevovi.

Čekal se vyrovnanější střet než o pátečním odpoledni. Nadal však i díky soupeřově rozpačitému vstupu do zápasu udal drtivé tempo. Obraz zápasu se postupně vyrovnal a ke konci už nebyl Němec úplným sparingpartnerem. Nadal opět významně převýšil nevynucenými chybami své vítězné údery, každopádně svou precizností nepřímo donutil soupeře nastřílet jich ještě více. Antukový hegemon má co zlepšovat, jeho výhry o onom víkendu připomínaly houpačku, ale rozhodně museli všichni jeho potenciální pronásledovatelé zpozornět.

Tím spíše, že letos Rafa zavítá na antuku odpočatější než kdykoliv předtím. Monte Carlo mu sedí dokonale. Mezi léty 2005–2012 jej ovládl osmkrát v řadě, pak jej vystřídal Novak Djokovic. Mistrovský pás pro těžkou antukovou váhu svému balkánskému rivalovi serval opětovně až v roce 2016. Obhájil jej loni, kdy se nijak nezdržoval na kurtu ani se Sašou Zverevem nebo Davidem Goffinem. Ztratil jediný set na počátku turnaje s Edmundem. Finále s Ramosem bylo trošku nečestné tohoto podniku. Díky bezútěšné bilanci Rafy s jeho krajany nejeden fanoušek tenisu čekal jasný obraz hry od prvního míčku. Doufejme, že letošní ročník naservíruje méně čitelné finále.

Těžká šichta pro velmistra

Novak Djokovic zažívá od loňska krušné časy. Nejprve se potýkal s táhlým zraněním lokte, pak jej měla zachránit spolupráce s Agassim. Kdo jiný by měl odhalit správnou recepturu pro rozpuštění psychické dekadence než mistr comebacků? Jenže oba se často rozcházeli ve svých úvahách a cílech směřování. Podobně dopadla i spolupráce s kamarádem Štěpánkem. O tom, že Radek nebyl jen tvůrce srandy v srbském táboře, svědčí vyprávění, jak ho nová role totálně pohltila a mimo jiné pracoval na zlepšení servisu svého nového zaměstnavatele.

Potvrdil však slova Agassiho o tom, že i on se s Novakem často neshodl. Djokerovi tak v té době zbyl už z ústředních postav jen záhadný guru Pepe Imaz. Fanoušci se probrali ze mdlob poté, co se objevily fotky Novaka zachyceného v poutavém rozhovoru na kurtu s Vajdou. Slovák kynul rukou, jako by mu ukazoval směr, kterým se má vydat. Zpátky ke kořenům. Vajda je pro Novaka rodina, něco jako jeho náhradní otec. Dostal ho na světový trůn, podílel se na jeho největších grandslamových úspěších, naučil ho porážet Nadala na antuce.

Vše se začíná v dobré obracet. Ovšem Novaka a jeho fanoušky nemůže moc těšit los premiérového Masters na „hlíně“, který mu pro druhé kolo určil Thiema a pro třetí právě Nadala. Antukového prince s králem. Vypadá to, jako by fanoušci Federera „hacknuli“ losování a vytvořili jednu ďábelskou čtvrtinu, ve které dojde k totálnímu armageddonu antukových mistrů, zatímco ostatní se budou jen smát.

Coric, Nadal, Thiem, to je velké sousto pro Srba, jenž prohrál třikrát v řadě na svém oblíbeném betonu. Na každý pád, Vajda by měl posloužit jako kompas a mentální zdviž. Snad opět zažehne v Novakovi plamínek vášně pro tenis. Přiznejme si, že horší už to být nemůže.

Kde hledat černé koně?

Asi málokoho zaskočí informace, že se Monte Carlo díky blízkosti mořského dna a zvýšené vlhkosti hraje nejpomaleji ze všech antukových Masters. Podobně jako v Barceloně nebo v chorvatském Umagu. Je tedy nutné se zaměřit na hráče, kterým nevadí pomalejší podmínky a vyšší odskok.

Tradiční španělští antukáři jako Ferrer, Ramos uvítají Monte Carlo s otevřenou náručí. Třebaže ani jeden nemá letos závratnou formu, vše se může v lepší obrátit. Ferrer povzbuzen životní bitvou v Davis Cupu proti Kohlschreiberovi, Ramos uvědoměním obhajoby loňského finále. Tradičně silní bývají doma Francouzi. Tsonga s Monfilsem jsou zranění, ale Pouille by měl být skutečně velkou hrozbou pro hráče mimo Nadala. Čekám netrpělivě, kdy se vzchopí Goffin po zranění oka, jelikož antuka u Středozemního moře by mu měla skutečně šmakovat.

Hitem prvního kola bude „rvačka“ Berdycha s Nishikorim. Berdychovi Monte Carlo vykouzlilo častokrát úsměv na tváři a provázal jej s nejblyštivějšími záznamy svého tenisového životopisu. Po Madridu představuje jeho nejoblíbenější antukovou událost. Nicméně v Miami se hádal s rozhodčím, nadával na kurtu a je patrné, že momentálně nedosahuje nirvány. Favoritem na průraz pavoukem bude pro mě Carreňo-Busta. Nakrojil sezonu dobře a uspěl i na amerických hardech.

Tip na čtvrtfinále: Nadal – Thiem, Ramos – Goffin, Pouille – Zverev, Carreňo – Verdasco.


Autor: GaelMonfils

Máte zájem o psaní blogů? Ozvěte se nám na blogy@tipsport.cz.


Foto: Jiří Vojzola

Přečteno: 973x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého herního konta u Tipsportu, nebo si konto zdarma založte!

Založit účet