• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Totální fotbal nahradil brek po videu

2. květen 2018  Autor: MilanLuhovy 

Duel mezi Slavií a Plzní mohl být celkem pikantní, protože jaro 2018 začalo pro Plzeň velkým překvapením. Výsledkově a herně se prezentovala jako začátečník a u veřejnosti vytvořila dojem, že nastal ten očekávaný úpadek, který si přeje mnoho lidí už řadu let. V sobotu se hraje v Edenu a místo úvah, jestli sešívaní mohou dostihnout Plzeň v boji o titul, se diskutuje o tom, zda Plzeň získá titul už na Slavii.


Plzeň na jaře působila na své konkurenty jako rybář při chytání ryb. Prut měla pod kontrolou. Když povolila cívku, tak ryby jásaly, že mají šanci sníst návnadu a nechat rybáře bez úlovku. Můj názor je, že Plzeň si z Edenu odveze minimálně remízu. Souhlasíte? Do diskuze se spolu můžeme pustit ve čtvrtek a v pátek od 15 do 19 hodin a v sobotu čtyři hodiny před začátkem zápasu.

Zimní předpověď

Pouze pro oživení paměti si dovolím zopakovat, co jsem tady v polovině února publikoval ohledně možného vývoje v jarní části ligy: Slavia se rozhodla angažovat libereckou dvojici Nezmar – Trpišovský. Myslím, že to je dobrá volba, která má ale svá rizika. Jejich minimalizaci by zařídilo, kdyby Slavii řídil skutečný vlastník, a ne pouze jakýsi prostředník. Trpišovský nahradil stagnujícího Šilhavého a myslím, že herně by Slavia mohla být na jaře konstruktivnější.

Riziko, které zde vidím, je angažování hráčů, kteří působili v minulosti právě v Liberci. To může rozdělit kolektiv v kabině. Chápu názor trenéra, který se chce spolehnout na spolupráci z minulosti a argumentuje tím, že hráče, které trénoval v Liberci, zná a jsou zvyklí na jeho styl. Nové angažmá ve Slavii však není Liberec, kde komunikace v klubu probíhala mezi třemi lidmi: Trpišovským, Nezmarem a majitelem Karlem.

Hra Slavie by měla být podle Trpišovského ofenzivní – spekuluje se o třech obráncích – někdo to popisuje tak, že chce praktikovat totální fotbal. Dle mého odhadu bude hra Slavie založená spíše na přesné kombinaci, nutnosti pohybu hráčů bez míče, rychlý přesun do útoku, využívání celé šířky hřiště a okamžitém napadání po ztrátě míče.

Vyžaduje to skvělou kondici a technicky zdatné fotbalisty. Do tohoto stylu hry mi nepasuje Ngadeu, který má na sobě z minulosti cenovku 270 milionů. V případě, že ho bude chtít Trpišovský využít ve svých plánech, bude mu to myslím skřípat ve hře a v opačném případě, když se rozhodne nevyužívat jeho služeb, tak mu to může drhnout v kabině.

Toto je jeden příklad z mnoha, které můžou potkat Trpišovského a Nezmara ve Slavii. Na rozdíl od kolektivu, který vedli v Liberci. Při řešení třenic v kabině je velice důležitá komunikace a vymezené mantinely mezi vedením klubu a trenérem. Trpišovský s Nezmarem budou držet při sobě, u vedení klubu to tak být nemusí.

Předpokládám, že červenobílí uhájí druhé místo, ale budou to mít náročné, protože aklimatizace nových hráčů není okamžitá a riziko, že jim to bude trvat delší dobu, je vysoké. Před pár týdny jsem byl na víkend v Liberci a můžu říci, že pro kluky z tohoto města bude Praha ráj na zemi. Úplně jiný svět a vyrovnat se s tímto rozdílem bude náročnější.

Velké řeči o stíhání Plzně bych proto nechal stranou a nevěnoval bych tomu pozornost, protože Slavia hraje především o udržení druhého místa. Největším konkurentem bude Olomouc. Záleží pouze na tom, jestli si udrží herní formu i po zimní přestávce, která nezkušeným týmům dokáže destabilizovat for­mu.

Když se jí to povede, má velké předpoklady, aby skončila druhá. Nebude řešit třenice v kabině, aklimatizaci velkého počtu nových hráčů, změnu trenéra a sportovního ředitele. Sigma je v závětří, protože dva velcí rivalové z Prahy druhé místo získat musí. Někdy je ten nezájem veřejnosti přínosný. Slavii tipuji na druhé místo, ale u Olomouce je otazník.

Jestli jste se dostali až sem, budu pokračovat současnou situací a vyhodnocováním mého předešlého předpokladu vývoje v jarní části ligy.

Hvězdičky a experimenty

Slavia se dostala do nejisté a neprůhledné situace ohledně vlastnictví. Jsem přesvědčen, že to má vliv na řízení klubu. Trpišovský s Nezmarem proto mohli dělat během jara nesmyslné experimenty, které hru Slavie kvalitativně neposunuli tam, kam jsem očekával.

Na rozdílnost práce v Liberci a v Praze jsem upozorňoval, stejně jako na to, že to nebudou mít kluci ze severu tak jednoduché. Přidám ještě další postřeh, který srovná náročnější požadavky mezi oběma městy. Hotel, ve kterém jsem v Liberci bydlel, patří k nejlepším ve městě. Když ale na snídani narazíte na okoralé pečivo a studená míchaná vajíčka, zjistíte, že chybí kvalitní kontrola. Když pak vyjdete do centra města a při pohledu na ženy máte pocit, že jste zpátky v devadesátých letech, kdy většina z nich nosila různé melíry a vlasy byly neupravené, uvědomíte si rozdíl v náročnosti.

Na Slavii nahlížím jako na domácí pětihvězdičkový hotel, kde hosté okoralé pečivo a studená vajíčka k snídani neakceptují. Neupravená žena vzbuzuje pohoršení a hosté vyžadují kvalitu služeb každý den. Trpišovský s Nezmarem vypadají jako ředitel s provozním z libereckého hotelu. Přivedli si část personálu, který byl odpovědný za to okoralé pečivo a studená vajíčka.

Zastávám názor, že dobrý klub musí mít vlastní firemní kulturu, která není závislá na nově příchozím trenérovi a sportovním řediteli. Je velice neefektivní, když dva noví lidé dostanou volnost ve sportovní politice klubu a snaží se být nekontrolovatelní. Problém je, že Slavia nemá kvůli absenci skutečného, hmatatelného majitele vlastní firemní kulturu.

Olomouc v závěsu

Do konce sezony zbývají čtyři zápasy a Slavia si bude muset ohlídat záda, protože Olomouc si na jaře udržela celkem dobrou formu a díky uhraným bodům si udržuje naději na druhé místo. Trenér Slavie prozradil po zápase se Slováckem, že mnoho klíčových hráčů hraje se zapřením, případně nejsou doléčení. Mám pocit, že s blížícím se koncem sezony a ohrožením druhé příčky začíná hledat alibi na neúspěšnost totálního fotbalu. Viníkem domácí remízy se Slováckem je také chybějící video. Podle Součka by sešívaní určitě vyhráli rozdílem třídy, kdyby video na zápase bylo.

Nepochopení rozdílnosti v náročnosti mezi Prahou a Libercem je hlavní důvod, proč totální fotbal ve Slavii neslaví úspěch. Na klubovém webu si Trpišovský s předstihem omluvil případnou bodovou ztrátu proti Plzni. Vyjmenoval každého hráče, kterého trápí zranění a postěžoval si na absenci Součka kvůli žlutým kartám.

Vzhledem k informacím o zdravotním stavu slávistických hráčů by mě nepřekvapilo, kdyby Plzeň v sobotu odjížděla s tříbodovým ziskem. Slavia nebude hrát totální fotbal, protože k tomu je zapotřebí být fyzicky a zdravotně fit. Tento hendikep domácím znemožňuje hrát i nátlakový a bojovný fotbal.

Proti vedoucímu týmu budou slávisté potřebovat hodně sil, protože když chtějí s Plzní hrát fotbal, tak jí nejdříve musejí sebrat míč, a to stojí hodně námahy. Nejsem si jistý, zda zdravotně nedoléčený fotbalista zvládne hrát devadesát minut na maximální výkon, který zaručí dobrý výsledek.

Odhaduji remízu. Pokud však v sobotu nebude mít dobrou formu momentálně nejlepší hráč Slavie Stoch, Plzeň zvítězí.

Autor: MilanLuhovyMilan Luhový

  • narozen 1. ledna 1963 v Ružomberku
  • za československou reprezentaci odehrál 31 zápasů, ve kterých dal 7 branek včetně jedné trefy na MS 1990
  • dvojnásobný nejlepší střelec československé ligy (1988 a 1989 v dresu Dukly Praha) a člen klubu ligových kanonýrů
  • trojnásobný vítěz československého poháru (1982 Slovan Bratislava, 1985 a 1990 Dukla Praha)
  • v zahraničí působil ve španělském Sportingu Gijón, francouzském St. Etienne nebo v řeckém PAOK Soluň

Předchozí příspěvky Milana Luhového najdete v sekci BLOGY.

Foto: sport-pics.cz/Pavel Lebeda.


Zveřejněné názory, stanoviska, hodnocení a jiná vyjádření experta Milana Luhového
nelze považovat za vyjádření společností skupiny Tipsport.

Přečteno: 3 556x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého herního konta u Tipsportu, nebo si konto zdarma založte!

Založit účet